İklim değişikliğinin etkisiyle mevsimlerin değişime uğradığı ve bahar aylarının ortadan kalktığı bir dönemden geçiyoruz. Ilık kışlar ve sıcak yazlar yaşıyoruz. Bu değişimin en önemli sonuçlarından biri de kuraklık.

Kuraklık riski, tarımsal üretimi sekteye uğratma ve gıda güvenliğini tehdit etme potansiyeli taşıyor. Önlem alınmazsa, gelecekte yeterli üretim sağlanamaz hale gelebilir ve ucuz gıda ürünlerini ithal etmek zorunda kalabiliriz.

Son yıllarda ülkemizde artan doğal afetlerin de iklim değişikliğinin bir sonucu olduğu görülüyor. Sel, fırtına, dolu, don ve kuraklık gibi afetler artan bir şekilde yaşanıyor.

Bu durum göz önüne alındığında, çiftçilerden 2024 yılı Çiftçi Kayıt Başvurusu'nda ürün desenlerini 29 Şubat 2024 tarihine kadar bölgedeki su desenini ve sulama imkanlarını göz önünde bulundurarak değiştirmesi isteniyor. Suyu az tüketen ürünler tercih edilerek telafisi olmayan mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Tarımsal kuraklıkla mücadelede sulamanın önemi büyüktür. Boşa akıp giden suların toplanması ve Karaman'ın bereketli topraklarıyla buluşturulması gerekiyor.

Editör: Özgür CAN