Karaman Karadağ denilince akıllara gelen ilk değer Yılkı Atları bir kaç yıldır tarihsel süreçlerini kaybetme sorunu yaşıyor.

Kimi zaman avcıların deneme tahtası , kimi zaman insan sağlığını hiçe sayanların hedef noktası olurken Karaman'a gelen turistlerin ilk görmek istedikleir Yılkı Atları yok olmamak için mücadele ediyor.

YILKI ATLARINI YAKALAMAK İÇİN TUZAKLI PUSU KURMUŞLAR

Karaman'da Yılkı Atlarını yakalamak için tuzak kuran şüpheli şahıslar yakalandı. Şüphelilerin Üçkuyu Köyünde Milli Parkın yapmış olduğu havuza tuzak kurarak Yılkı Atlarını yakalamaya çalıştığı ve 5199 sayılı kanuna muhalefet etmekten yakalandığı öğrenildi.

Yapılan açıklamaya göre; 

 Üçkuyu köyüne bağlı olan Karaman'ın merkezinde, A.S. (52) ve T.A. (42) isimli iki kişi, Karaman Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü tarafından inşa edilen hayvan sulama havuzuna tuzak kurmak amacıyla yılkı atlarını yakalamışlardır. Karaman İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bu bilgiyi aldıktan sonra olayla ilgili çalışmalara başlatıldı. 

Olay yerine gelen ekipler, şahısların hayvan sulama havuzuna demir direkler monte ederek ilmekli tuzaklar kurduklarını tespit etti.

Yapılan aramalarda, bir adet uyuşturucu enjektörlü havalı av tüfeği, 30 düğüm atılmış ip ve 10 adet demir direk ele geçirildi.

Şahıslara idari para cezası verilirken, olayla ilgili adli soruşturma başlatıldı.

ÇALINAN ATLAR NE OLUYOR ?

Bu ve buna benzer olaylardan sonra insanların aklına gelen ilk soru , bu sefer jandarma ekiplerine yakalandılar ama daha önce kaç tane atı çaldıklar sorusu akılları kurcalayan soru oldu .

Ayrıca atlar çalınsaydı ne olacaktı ? Belki hafta sonu piknikte yediğimiz kavurma , pirzolada  veya evimizdeki sucukta görülebilir korkusu vatandaşların kafalarını kurcalayan soru oldu.

Editör: Özgür CAN