AK Parti Karaman Belediye Başkan Adayı Mevlüt Akgün, Karaman'ın en önemli sorunlarından biri olan trafik ve ulaşım sorununu çözmek için kapsamlı bir planlama hazırladıklarını açıkladı. Akgün, "Ulaşım Master Planı" ile otopark, trafik ve ulaşım sorunlarını kökünden çözeceklerini söyledi.

Ulaşım Master Planı ile Uzun Vadeli Çözüm

Akgün, saha çalışmaları sırasında vatandaşların en çok dile getirdiği konunun trafik ve ulaşım olduğunu belirterek, "Şehrimizin artan nüfusu ve araç sayısıyla birlikte ortaya çıkan ulaşım ve trafik sorunlarını çözmek için kararlı bir şekilde hareket etme zamanı gelmiştir." dedi.

Uzman bir kadro tarafından hazırlanan "Ulaşım Master Planı" ile uzun vadeli çözüm üreteceklerini ifade eden Akgün, planın içeriği hakkında şu bilgileri verdi:

Şehrin toplu taşıma kapasitesi artırılacak ve mevcut otobüs sistemi geliştirilecek.
Sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde toplu taşıma konusunda ortak akıl geliştirilerek daha etkin ve verimli bir toplu taşıma sistemi oluşturulacak.

Çok Katlı Otoparklar Sorunu Çözecek

Akgün, artan otopark ihtiyacına çözüm getirmek için de çok katlı otoparklar yapacaklarını söyledi. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında otopark sorununu giderecek çok katlı otopark alanları oluşturacaklarını belirten Akgün, "Böylece trafik ve park sorununu önemli ölçüde hafifletmeyi hedefliyoruz." dedi.

Akıllı Bisiklet ve Kaykay Projesi ile Çevre Dostu Ulaşım

Şehrin ulaşım seçeneklerini çeşitlendirmek ve çevre dostu ulaşımı teşvik etmek için "Akıllı Bisiklet ve Kaykay Projesi" ile bisiklet kullanımını teşvik edeceklerini de kaydeden Akgün, "Bu projelerle birlikte şehrimizin ulaşımını daha güvenli, daha verimli ve daha çevreci hale getireceğiz." diye konuştu.

Metrobüs ile Hızlı Ulaşım

Yolcu yoğunluğu çok olan bölgelerle çarşı merkezinin irtibatını sağlamak ve ulaşımı hızlandırmak için metrobüs hatları oluşturup otobüs hatalarına alternatif bir ulaşım ağı kuracaklarını da vurgulayan Akgün, "İyi planlanmış bir ulaşım sistemi ile amacımız; şehirlerdeki ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetlerin canlanması da sağlanarak yaşam kalitesini artırmaktır." dedi.

Akgün, Karamanlıların desteği ve katkılarıyla Karaman'ı daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Editör: Özgür CAN