Hayvancılık Desteklemeleri Açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hayvancılık desteklemelerine ilişkin uygulama esasları belirlendi

Hayvancılık Desteklemeleri Açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hayvancılık desteklemelerine ilişkin uygulama esasları belirlendi

28 Ağustos 2017 Pazartesi 10:09
Hayvancılık Desteklemeleri Açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hayvancılık desteklemelerine dair uygulama eskatiyenrı belirlendi.

Bakanlığın konuya dair tebliği Resmi Gazetede yayımlandı.

Buna göre, buzağı desteklemeleri, soy kütüğü işletmelerinde 2018 yılında olmak suretiyle iki dönemde, ön soy kütüğü işletmelerinde ilki 2017 yılında olmak suretiyle üç dönemde gerçekleştirilecek. İlk destekleme müracaatsu 1 Ekim 2017'ye kadar il ya da ilçe müdürlüklerine yapılacak. Bu dönemde müracaatsu olmayan yetiştiriciler, sonraki destekleme zamanları için 1 Kasım-31 Aralık'ta müracaatda bulunabilecek.

Anaç manda desteklemesinden faydalanmak isteyen yetiştiriciler, Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine üye ise İl Birliğine, üye olma şartlarını taşımayanlar ya da birlik bulunmayan illerdekiler ise il ya da ilçe müdürlüklerine 1 Kasım ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında yazılı olarak müracaatda bulunacak.

Malak desteklemesi de bu yıl iki dönem durumunda yapılacak. Yetiştiricilerin 1 Kasım-31 Aralık tarihlerinde il veya ilçe müdürlüklerine başvuruta bulunması gerekiyor.

Düve alım desteği Bakanlıkça yetiştirici bölgesi olarak belirlenen illerde ve Bakanlıkça belirlenecek mera, iklim yapısı, yetiştirici kültürü makul diğer illerde uygulanacak.TÜRKVET'e kayıtlı sığır işletmesi olan yetiştiricilere, en az 20 baş, en fazla 200 baş düve alım bedelinin yüzde 30'u hibe olarak verilecek. Başvuru tarihi Bakanlık tarafından yayınlanacak talimatla belirlenecek.

Koyun, keçi ve tiftik destekleri

Koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan, damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine üye, hayvanları, TÜRKVET ve Koyun-Keçi Bilgi Sistemine (IGCBS) kayıtlı yetiştiriciler, anaç hayvan başına yılda bir kez olmak suretiyle desteklemeden faydalandırılacak.

Desteklemeden faydalanmak isteyen yetiştiriciler, TÜRKVET'te işletme ve hayvan bilgilerinin güncellenmesini sağlayarak, hayvanlarının kulak numaralarının listesi bulunan istekçeyi destekleme müracaatsunda bulunmak üzere 24 Kasım'a kadar üyesi olduğu damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliğine verecek. Bu tarihten sonra TÜRKVET'e kaydedilen ya da yenilenen işletme ve hayvanlar desteklemeden yararlandırılmayacak, anaç koyun ve keçilerin aynı ırktan olma şartı aranmayacak. Anaç koyun ve keçilerin 1 Eylül 2016'da ve öncesinde doğmuş olması gerekecek.

Ürettiği tiftiği, Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Tiftikbirlik), Tiftikbirlik'e bağlı kooperatifler ya da damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliklerine satan ve Tiftik Kayıt Sistemi veri tabanına kaydettiren üreticilere, kilogram başına destekleme ödemesi yapılacak.

Çoban istihdam desteği 250 ve üzeri anaç ufakbaş (koyun-keçi) hayvan varlığına sahip işletmelere ödenecek. Başvurular işletmenin kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine, 29 Aralık'a kadar yapılacak.

Tebliğe göre, hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip olan süt sığırı işletmelerinde bulunan, damızlık boğalar dışındaki, 6 aylığın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, bütün sığırlar için hayvan başına direkt olarak destekleme ödemesi yapılacak. Ari sığır başına ödeme birim miktarları 500 başa kadar tam anlamıyla, 501 baş ve üzeri için ise yüzde 50'sine Karşılık gelen tutarın ödenmesi suretiyle uygulanacak.

Çiğ süt desteklemeleri

Çiğ süt desteklemesi, üretmiş olduğu çiğ sütü, Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında faaliyet gösteren süt prosedüre tesislerine, fatura/e-fatura ya da müstahsil makbuzları Karşılığında kendisi, yetiştirici, üretici örgütü ya da bunların yüzde 50'nin üzerinde paya sahip oldukları ortaklıkları aracılığı ile satan, Bakanlık Süt Kayıt Sistemi (BSKS) veri tabanına aylık olarak kaydetttirenlere ödenecek.

Çiğ süt desteklemesi, hazırlanan ödeme icmalleri esas alınarak, manda, koyun ve keçi sütü ile inek sütü, soğutulmuş inek sütü ve üretici örgütleri kanalı ile pazarlanan soğutulmuş inek sütüne farklı olmak suretiyle, Bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden ödenecek. Üretmiş olduğu çiğ sütü, üretici örgütleri vasıtasıyla süt tozu olarak Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne satan üreticiler desteklemeden faydalandırılacak.

Arılı kovan ve ipek böceği

Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı, en az 30, en çok bin adet arılı kovana sahip yetiştirici/üretici örgütü üyesi arıcılara, arılı kovan başına destekleme ödemesi yapılacak.

AKS bilgilerini güncelleyen arıcı, destekleme ödemesinden faydalanmak için bulunduğu ilin il/ilçe müdürlüğüne, 30 gün içinde ilgili belgelerle şahsen ya da üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütü vasıtasıyla müracaatda bulunacak.

AKS'ye kayıtlı, yetiştirici/üretici örgütü üyesi arıcılara damızlık ana arı ve ana arı adedince destekleme ödemesi yapılacak.

Desteklemeden yararlanmak isteyenler, il/ilçe müdürlüğüne 20 Ekim'e kadar müracaatda bulunacak.

Tebliğ, 1 Ocak 2017'den geçerli olmak suretiyle yürürlüğe girdi.

Son Güncelleme: 28.08.2017 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner214

banner132

banner180

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner217

banner224