Yüzlerce vatandaşın katıldığı etkinlikte, dünyanın Filistin'deki soykırıma duyarsız kalması ve bazı ülke liderlerinin bu durumu desteklemesi kınandı.
Platform sözcüsü Tevfik Baran, yaptığı basın açıklamasında, "Kırılır da bir gün bütün dişliler, Döner şanlı şanlı çarkımız bizim" ifadeleriyle başladı ve ardından duygusal bir beyanatta bulundu. Baran, Mescid-i Aksa'nın önemine vurgu yaparak, Filistin'deki zulmü, bombalanan şehirleri, ölen masumları ve çaresiz durumu anlattı.


Katılımcılar, Filistin halkının acısını yüreklerinde taşıyan, Gazze'de yaşanan trajediyi dile getiren şiirler okudular. Baran, basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada, "Bebek katili terörist İsrail kana doymuyor!" dedi ve Gazze'deki savaş suçu ve vahşeti detaylı bir şekilde aktardı.


Ayrıca, uluslararası toplumun duyarsızlığı ve batı medeniyetinin çifte standartlarına dikkat çekilerek, insan hakları örgütlerinin ve dünya sağlık örgütünün sessizliği eleştirildi. Katılımcılar, Türkiye'nin Filistin'e olan yardımlarını ve desteğini vurgulayarak, İsrail'e karşı tavır alınması gerektiğini belirttiler.


Baran, İsrail'in zulmüne karşı çıkılması, uluslararası mahkemede yargılanması ve Filistin devletinin tanınması çağrısında bulunarak, Filistin halkının yanında durulması gerektiğini söyledi. Etkinlik, dualarla son buldu ve katılımcılar, İsrail menşeli ürünleri boykot etme çağrısında bulundular.

Editör: Özgür CAN