Karaman İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Serkan Yurdakul, Kurban Bayramı sonrası olası şarbon risklerine karşı vatandaşları uyardı. Şarbonun deri, solunum sistemi ve sindirim sistemlerinde üç farklı şekilde meydana gelebileceğini belirten Yurdakul, bu tehlikenin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguladı.

Şarbon Tehlikesi ve Bulaşma Yolları
İl Müdürü Yurdakul, yaptığı açıklamada şarbon hastalığının hayvanlardan insanlara bulaşan mikrobik bir hastalık olduğunu ifade etti. "Geçtiğimiz hafta yerine getirdiğimiz kurban ibadeti sırasında gerek hayvan satın alma gerekse kesim aşamasında vatandaşlarımızın hayvanlarla teması artmıştır. Şarbon; sığır, koyun, keçi gibi hayvanlardan insanlara bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Hasta hayvanlarla veya bunların kirlettiği eşya veya malzemelerle deri yoluyla, şarbon mikrobu taşıyan hayvanların etlerinin tüketilmesi sonucu barsak yoluyla, şarbon mikrobu bulaşmış tozların veya hayvan tüylerinde bulunan mikrobun solunması sonucu akciğer yoluyla bulaşabilmektedir," dedi.

Deri Şarbonu Belirtileri ve Önlemler
Yurdakul, ülkemizde en çok deri şarbonunun görüldüğüne dikkat çekerek, "Deri şarbonunda lezyonlar genellikle vücudun açık yerlerinde görülür. Şarbon sporlarının deriden girdiği yerde, ilk önce böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlik oluşur. Bu şişlik 1-2 gün içerisinde içi su dolu kabarcığa dönüşür ve daha sonra ağrısız, genellikle 1-3 santimetre genişliğinde ortasında karakteristik siyah renkte ölü dokunun yer aldığı bir yara meydana gelir. Bu tür bir durumla karşılaşılması durumunda sağlık kurumlarına başvurulmalıdır," dedi.

Tedavi ve Önlemler
Sağlık Müdürü Yurdakul, şarbonun tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve uygun antibiyotiklerle kısa sürede tedaviye başlanması durumunda tamamen iyileşmenin mümkün olduğunu vurguladı. Vatandaşları, şarbon belirtileri ile karşılaştıklarında derhal sağlık kurumlarına başvurmaları konusunda uyardı.

Yurdakul'un bu önemli uyarısı, halk sağlığını koruma amacı taşıyor ve vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Editör: Özgür CAN