Otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" kapsamında Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından program düzenlendi.
Programa, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.
Düzenlenen programda selamlama konuşması yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, otizmin eksiklik değil bir farklılık olduğunun altını çizdi. Çalışkan, “Bu özel günde sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutlu olduğumu belirtmek isterim. Özel eğitim gören öğrencilerimizi önemsiyoruz. Her bir öğrencimiz bizim için kıymetlidir. Otizmli çocuklar ve bireylerin daha kolay sosyal hayatta yer alabilmeleri için her birimize sorumluluklar düşmektedir. Devletimiz bu noktada tüm imkânlarını seferber etmiş durumda. Bizler üstüme düşen ne varsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Programda emeği geçenlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.
İl Müdürü Mehmet Çalışkan’ın ardından kürsüye gelen öğrencisi velisi Canan Beler, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencisi Ali Gülen’in orgda hünerlerini sergilediği devam eden programda,  İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, öğrencilerle birlikte ebru etkinliği yaptı. 
Program, ağaç süsleme etkinliği, balon uçurma etkinliği, hatıra fotoğrafı çekinme, pasta ikramı ile sona erdi.
Etkinlikler kapsamında Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulunun birinci kademesinde eğitim gören öğrenciler için program düzenlendi.  Okul bahçesinde düzenlenen programda öğretmen ve öğrenciler otizmli bireylerin özelliklerini anlattı. Ardından minik öğrenciler öğretmenleri ve velileriyle el izlerini duvara bıraktılar. 
Parkur yarışında heyecan dolu anlar yaşayan öğrenciler, sandalye kapmaca oyununda ise doyasıya eğlediler. Program, günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi. 
 

Editör: Özgür CAN