Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, son yıllarda artan ağaç sayısıyla zeytin ve zeytinyağı üretiminde marka olma yolunda hızla ilerlediklerini belirtti. Mikro klima özelliği ile dikkat çeken Göksu havzasında zeytin bahçelerini dolaşan Bayram, bölgenin zeytin ve zeytinyağı üretimi için ideal koşullara sahip olduğunu vurguladı.

Bayram, Göksu havzasında yetiştirilen zeytinlerin Türkiye'nin en kaliteli zeytinleri arasında yer aldığını ve bu bölgenin "yeşil altın zeytin diyarı" olarak anıldığını ifade etti. Bölgede üretilen zeytinlerden çıkarılan zeytinyağının, asit oranının 0’a yakın olması ve yüksek polifenol oranı ile sağlık açısından büyük fayda sağladığını söyledi. "İlaç niyetine tüketilebilecek kalitede olan zeytinyağımız derde deva," diyen Bayram, bu niteliklerin Karaman zeytinyağını özel kıldığını belirtti.

Bayram, hedeflerinin zeytin ve zeytinyağı üretiminde marka haline gelmek olduğunu belirterek, Göksu havzasının sunduğu doğal avantajları en iyi şekilde değerlendirdiklerini söyledi. "Zeytin bahçelerimizi dolaşarak üretim süreçlerini yakından takip ediyoruz ve kaliteyi artırmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz," diyen Bayram, bölgedeki zeytin üreticilerine destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Karaman Ziraat Odası olarak, zeytin ve zeytinyağı sektöründe markalaşma yolunda atılan adımların hız kesmeden devam edeceğini vurgulayan Bayram, Karaman’ın zeytin ve zeytinyağı üretiminde ülke genelinde önemli bir konuma gelmesi için çalıştıklarını belirtti.

Editör: Özgür CAN