AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, köy köy gezerek, referandumda neden evet denmesi gerektiğini anlatmaya devam ediyor. Referandum çalışmalarını Karaman Merkeze bağlı köyleri ziyaret ederek sürdüren Konuk, “Türkiye'nin koşar adım büyümesi için, güçlü yasama güçlü icraat için, huzur dolu memleket için milletimiz evet diyor” dedi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisinin herhangi bir müdahale olmadan, kendi iradesiyle yaptığı en kapsamlı Anayasa Değişikliğini oylamaya artık sayılı gün kaldı. Sonuçları itibariyle ülke adına oldukça önemli içeriğe sahip referandum için AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk da köy köy gezerek vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Konuk, sırayla Alaçatı, Sazlıyaka, Kızık, Salur, Ekinözü, Beydili, Burunoba, Çoğlu, Osmaniye köylerini ziyaret ederek referandumda neden evet denmesi gerektiğini anlattı. 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak halk oylamasının Türkiye için oldukça önemli olduğunu ifade eden Konuk, “Türkiye koşmak istiyor, büyümek üretmek istiyor, Türkiye dünyanın önde gelen ülkelerinden olmak istiyor. Türkiye tüketen değil üreten, bilgi çağını yakalayan, üst teknolojileri yalnızca kullanan değil bunun yanı sıra üreten de olmak istiyor. Türkiye’ye şu andaki elbise dar geliyor, onun için kendi irademizle, kendi talebimizle Türkiye açısından oldukça önemli bir değişikliği getiriyoruz ve 16 Nisan’da millet olarak ‘evet’ diyoruz. Türkiye'nin koşar adım büyümesi için, güçlü yasama güçlü icraat için, huzur dolu memleket için milletimiz ‘evet’ diyor” dedi. 

TEK ADAM DEĞİL, İSTİKRARLI YÖNETİM GELİYOR
Vatandaşlardan gelen soruları da yanıtlayan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, tek adam savına da cevap vererek, “Milletimizin kafası karıştırılıyor, tek adam ithamlarıyla ve iddialarıyla yanlış bilgiler veriliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetimde çift başlılık ortadan kalkıyor, tek adam değil, istikrarlı yönetim geliyor. Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar arasında geçmişte yaşanan türden siyasi stres ve krizler tarihe karışıyor. Daha istikrarlı bir yönetim sistemi geliyor. Daha hızlı karar alan, daha süratli icraat ve reform yapan bir yönetim modeli oluşuyor. Hükümeti Cumhurbaşkanı kuruyor. Cumhurbaşkanları, bir ya da daha çok Cumhurbaşkanı yardımcısı atayabiliyor.  Cumhurbaşkanları üst düzey kamu yöneticilerini atama ve görevden alma yetkisini taşıyor. Müsteşarını bile atayamayan hükümetler devri sona eriyor. Cumhurbaşkanına ehliyet ve liyakat eskatiyenrına göre üst düzey kamu yöneticilerini atama yetkisi getiriliyor. Bürokrasideki hantallık sona eriyor. Türkiye hareketli bir yapıya kavuşuyor, kısır döngülerden kurtuluyor” diye konuştu. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ GÜÇLENECEK 
Yeni Anayasa ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin daha da güçlendiğini ifade eden Recep Konuk, “Yeni Anayasa ile güçler ayrılığı gerçek anlamda hayata geçiriliyor. Milletvekilleri yasa yapmaya yöneliyor, enerjisini yasalara veriyor, anlamsız polemiklerden kurtuluyoruz, ideolojilerin tahakkümünden kurtuluyoruz. İcraatçı Hükümet, Güçlü Meclis geliyor. Hükümet icraat ve hizmet üretiyor, Meclis kanun hazırlayıp menfaatiyor, Cumhurbaşkanını ve Hükümeti denetliyor. Hükümet kendi işini yapıyor, Meclis kendi işini. Cumhurbaşkanlarının Meclise kanun sunma yetkisi bütçe kanunuyla sınırlandırılıyor. Mevcut sistemde hükümet meclisin içinden çıkıyor, yalnız yasalaşan metinlerin neredeyse tamamı hükümet tasarısı olarak geliyor. Yani güçler birbirinin işine karışıyor, güçler birleşiyor. Mevcut sistemdeki hükümetin denetiminde yasama uygulamasına son verilecek. Yasamanın kanun yapma yetkisi yürütmeye devredilmeyecek, yürütme devlet işlerini icra edecek, yargı bağımsız ve tarafsız olarak fonksiyonunu icra edecek. Diğer yandan yargı birliği sağlanacak, Yargı bağımsız ve tarafsız olarak görevini yapacak. Yeni düzenlemeyle güçler tamamıyla birbirinden ayrı olarak kendi görevlerini yapacak. Bize Cumhurbaşkanımıza güvenmememizi, devletimizden, siyasetçimizden korkmamızı öğütleyenler sesleri çok çıksa da doğruları söylemiyorlar. Türkiye bu referandumla gelişiyor, ilerliyor, büyüyor, bunun için de milletimiz güçlü evetle bu Anayasa değişikliğini taçlandıracaktır” dedi.