Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, sosyal medya üzerinde yapmış olduğu açıklamada; “Susuzluk bir sonraki pandemi olma eşiğinde ve onu tedavi edecek bir aşı yok. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dünyanın çoğu su stresiyle yaşayacak. Belirli dönemlerde talep arzı geçecektir. Kuraklık, arazi tahribatında ve başlıca mahsullerin veriminin düşmesinde önemli bir faktördür.” dedi.

Karaman’daki tarım faaliyetlerindeki su sorunu ve suyun önemine değinen Bayram, “Karamanımızın artık bereketli toprakları susuzluktan ağlıyor Akdeniz’in tuzlu sularına akıp giden Göksu’yu bu topraklara getiremez isek artık önümüzdeki yıllarda suyun tükenmesi an meselesi artık bu kaçınılmaz gerçeği görmeliyiz.

Değerli dostlar herkes seferber olmalı kamuoyunu hep birlikte oluşturacağız ki, yetkililer kayıtsız kalamasın, gerekeni yapsın. Bizler de artık su konusunda ne kadar çaresiz olduğumuzu yüksek sesle sesimizi duyurmalıyız. Karamanlılar, bürokratlarımız, siyasetçilerimiz ve STK temsilcileri seferber olmalılardır. Geçim kaynağı %85 tarıma dayalı olan ilimizde üretimi sürdürebilmek için suya ihtiyacımız var SU için bu projelerin biran evvel hayata geçmesine acil ihtiyacımız var.” dedi.

Editör: Özgür CAN