Karaman Eğitim Bir Sen Şubesi, Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanan sendika üyesi eğitimciler, ellerinde "Öğretmenlere şiddete hayır", "Öğretmenlere yönelik şiddete dur de" yazılı pankartlar açarak tepkilerini dile getirdiler.

Karaman Eğitim Bir Sen Şubesi Başkanı Recep Kaya yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Eğitime ve eğitimcilere saygıyı esas alan bir medeniyetin varisi olan ülkemizde, geleceğimizi emanet ettiğimiz eğitimcilere yönelik saldırılar, caydırıcı tedbirler alınmadığı için artarak devam etmektedir. Bu şiddet olayları, eğitim ve şiddet kelimelerinin aynı cümle içerisinde yer alması bile bizi derinden yaralamaktadır."

Kaya, özellikle son dönemde yaşanan şiddet olaylarının bir örneği olarak İbrahim Oktugan hocamızın öğrencisi tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybettiğini hatırlattı. PKK terör örgütünün şehit ettiği öğretmenlerin de acısını yüreklerinde hissettiklerini belirterek, bu tür saldırıları kınadıklarını ve lanetlediklerini ifade etti.

Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti ve her türlü şiddeti kınayan Kaya, okulların şiddetin mekânı olmadığını vurguladı. Hukuk sisteminin eğitimcileri ve tüm kamu çalışanlarını koruyacak caydırıcı tedbirleri alması gerektiğini belirterek, saldırganlara gereken cezaların verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca, okulların güvenliği için daha ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu tür olaylara sessiz kalmaması ve çalışanlarına sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Son olarak Kaya, öğretmenlerin kendilerine yönelen şiddete karşı yalnız bırakılmaması gerektiğini ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda acil önlemler alması gerektiğini ifade etti.

Editör: Özgür CAN