DRON İLE TARIMSAL İLAÇLAMA YAPMAK SUÇMU ?

Bu soruya en net cevap bugün yetkililerden geldi. Dron ile ilaçlama yapan firma kadar tarlasını ilaçlattıran çiftçiler de bir o kadar suçlu açıklaması yapıldı.

Dronla ilaçlama çiftçiler tarafından son zamanlarda  tercih edililen tekniklerden biri oldu.

İlaçma yapan çiftçiler  dronla ilaçlama maliyeti yüksek olsa bile, hasar kaybının yüksek olduğu  ürünlerde tercih edilen ilaçlama yöntemlerinden biri lakin yetkililerden  yasak uyarısı geldi.

Özellikle liyakatsız acemi kişiler tarafından yapılan ilaçlama , normalde bu tür ilaçlama yasak olmasına rağmen, sistemin teknik kolaylığından ve denetimsizliğinden dolayı yaygın olarak kullanılmaya başlaması yetkilileri harekete geçirdi.

DENETİMLER JANDARMA TARAFINDAN ARTTIRILMALI...

Vatandaşlardan gelen yoğun  şikayetler neticesinde kontrolsuz, denetimsiz bir şekilde yapılan ilaçlamaların   zirai ürünlere zarar vermesi ve insan sağlığını tehdit etmesinden dolayı yetkililer çiftçileri uyardı.

CEZALI DURUMA DÜŞEBİLİR SİNİZ ?

Kontrolsuz yapılan drone ilaçlamarı yüzünden gelen şikayetlerden dolayı, yetkililer çiftçileri cezai duruma düşmemesi için uyarı yaptı .İşte o uyarı ;

İlimizde  İHA ların (Drone), Zirai Mücadelede kullanılmasına dair yönerge kapsamında kullanımı yasak olup, üreticilerimizin arazilerindeki bitkilerine DRONE ile Bitki Koruma Ürünü uygulaması yapmamaları ,aksi takdirde çevreye verilen zararlardan dolayı İdari Yaptırım uygulanacağı önemle duyurulur 

Ayrıca ilaçlama yapacak firmalardan yetki belgesi ve dronu kullanacak kişilerden gerekli begelerin istenmesni yoksa aynı derece de tarla sahiplerinden suçlu duruma düşeceğinin altı çizildi.

Editör: Özgür CAN