Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, Karaman’ın Ayrancı ilçesinde kuraklığın vurduğu Dokuzyol köyünü ziyaret ederek üreticiler ile buluştu. %70-80 verim kaybına uğrayan ama TARSİM’in %3 ve %6 kuraklık zararı verdiği çiftçiler mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.

ARPA’NIN BOYU ANCAK 1 KARIŞ

Bu yıl Karaman ve çevresinin yağış almadığını, ciddi bir kuraklık yaşandığını ifade eden, Karaman’ın Ayrancı ilçesinin de bu kuraklıktan önemli ölçüde etkilendiğini ifade eden CHP Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, “Kuraklığın en çok yaşandığı köylerimizden birisi de Dokuzyol köyümüz. Ancak ne var ki, sigortalı olan 40’ın üzerinde vatandaşımızın, TARSİM’den sigortalı olan arazilerine çok düşük kuraklık hasarı verilmiş durumda. Çevre köylerde %30, %40 civarında olan kuraklık hasarı, özellikle Dokuzyol köyümüzdeki arpa ve buğday ekili alanlarda %3 ve %6 oranında verilmiş, bu da çiftçimizin çok az oranda bir tazminat almasına sebep olmuştur. Henüz hasadı yapılmamış bir arpa tarlasındayız. Tarla sahibi Hasan Hüseyin Çetinkaya. Onunla ve köydeki diğer çiftçi arkadaşlarımızla birlikte buradaki hasarı görmeye geldik. Gerçekten arpanın boyu ancak bir karış.” dedi.

BİÇER PARASINI ANCA ÖDEDİM

Sahibi olduğu 48 dekar araziye sigorta yaptırdığını ancak 8 bin TL kuraklık hasarı aldığını dile getiren çiftçi Hasan Hüseyin Çetinkaya, “Önceki yıla göre %70-80 verim kaybım var. Bize %40 hasar verseler ona da razıyız ama %6 veriyorlar. İl Tarım Müdürlüğü bile %60 görüyor ama bunu hesaba almıyorlar. Benim tarlama biçer girdi, boş döndü. 2 tur atıp çıkıp gitti. 51 dekar arazisine sigorta yaptırdığını söyleyen başka bir çiftçi ise; “8 bin 900 TL sigorta bedeli ödedim. Önceki yıllarda bu arazide 25-30 ton mahsul alıyordum. Bu sene 2,5 ton mahsul aldım. Biçer parasını anca ödedim. Sigortadan da 13.300 lira tazminatı aldım. Üstelik bizler ürünümüzün hem tanesini hem sapını sigortalatıyoruz.” diye konuştu.

BÜTÜN KÖY SİGORTA YAPTIRDI DİYE Mİ ZARARIMIZ DÜŞÜK GÖSTERİLDİ?

Taleplerinin çevre köylerde olduğu gibi hasar tespitinin %40 oranında olması gerektiğini dile getiren çiftçiler, “En azından bu seviyeye çıkmasını istiyoruz. Diğer köyler bizden fazla verim aldığı halde sigorta bedeli yüksek görünüyor. Bizim tarlamıza biçer girmedi, sigorta bedeli %6, %3 görünüyor. Eksperin tutanağı bu. Şuna nasıl %3 veriyorsun? Bizim köyün tamamı sigorta yaptırdı. Hasar tespiti yüksek verilseydi bu köy yüksek tutarda tazminat alacaktı. O yüzden mi düşük gösterildi? “diye sordu.

TARIM BAKANLIĞI’NDAN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Çiftçilerin sorunlarını dinleyen Ünver, arpa tarlasında yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Arpanın boyu 1 karışa ulaşmamış ve bu araziye verilen zarar %6. Önceki yıllara göre verim kaybının %70-80 olduğunu ifade ediyor çiftçilerimiz. %40’a bile razıyız diyorlar ama verilen zarar %6. Ödenecek tazminat da %6’ya göre hesaplanıyor. Çiftçilerimiz İl Tarım Müdürlüğü’nün yaptığı hasar tespitinin, TARSİM’in hasar tespitinden daha yüksek bir oranda olduğunu ancak bunun dikkate alınmadığını ifade ediyorlar. Biz çiftçilerimizin bu sorunu ile ilgili Tarım Bakanlığı’ndan çözüm bekliyoruz.”

Editör: Özgür CAN