Tarla sahibinden Belirli sürelerde arazi kiralayan ancak kiraladıkları arazilerin prim desteğini alamayan zor şartlarda üretim yapan çiftçilerimiz ürettiği ürüne Devletin verdiği hiç bir destekten yararlanamamaktadır. 
Kiraladıkları arazilere çeşitli ürünler eken çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlığımızın vermiş  olduğu teşvik paketlerinden faydalanamadıkları için gerçek anlamda üretim yapanların mağduriyetinin görülmesi ve gerekli yasal düzenleme yapılarak bu mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir.
Devletimizin girdi maliyetlerini düşürmek üretici çin verdiği mazot gübre  ve ürüne  verdiği destekler başta olmak üzere ÇKS kayıtları kendilerinin üzerine olmadığı için çiftçimizin büyük çoğunluğu mağduriyet yaşamaktadırlar. 
Üreticimizin yaptıkları üretimin tüm zahmetini de kendilerinin çektiğini buna rağmen teşvik paketlerinin arazi sahiplerine verilmesinin adil olmadığını ifade etmek isterim. Tarımla kendilerinin uğraştığı halde teşvik paketlerinin arazi sahiplerine verilme nedeni tapu sahibi olmadığı için teşviklerden faydalanamıyor. 
Ama tapu sahibi olan tarla sahipleri haketmediği halde devletin verdiği bütün imkânlardan faydalanıyor. 
Bu imkânlardan faydalanmayan çiftçimiz ürettiği ürünün alın terinin hakkını almadığı için durumu her yıl kötüye gidiyor. 
Sonuç olarak özetle, tarlayı çiftçimiz  ekiyor parayı tapu sahibi alıyor. Yasal bir düzenleme yapılarak üreticimizin ürettiği ürün bazlı destekler verilmeli aksi halde zaten yüksek fiyatlar İle tarla kiralayan üreticimiz tarla sahibi kiracıya şart olarak  destekleri kendi alma şartını  sürüyor üretmek için tarlaya ihtiyaç duyan çiftçimiz bu şartları kabul etmek zorunda kalıyor. 
Üretimi teşvik etmek çiftçimizi ayakta tutmak için Devletimizin verdiği desteklerden bir kuruş bile faydalanmıyor. 
Zor şartlarda üretim yapan ülke ekonomisine katma değer üreten çiftçilerimizin hakettiği desteği alması için devletimiz yasal düzenleme yaparak bu mağduriyetin giderilmesi tarlada çalışan üretim yapan risk alan çiftçimizin verilen desteklerden yararlanarak   maliyetlerini düşürmesi için büyük önem arzetmektedir..

Editör: Özgür CAN