Öztrak, Yunus Emre Konferans Salonunda düzenlenen patisinin Karaman İl Başkanlığı Olağan Kongresi'ne katıldı. Kongrede oy birliğiyle divan başkanı seçilen Öztrak, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Karaman'ı, "Türk kültürünün esaslı kaynaklarından birisi" diye anlattığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmayı çok istediklerini, ancak bunun gerçekleşmediğini ifade eden Öztrak, "Bu duruma herkesten fazla üzüldük. Sadece bardağın boş tarafından bakamamak lazım. Bir de bardağın dolu tarafı var. Ne elde ettik, neyin üzerinden harekete etmemiz lazım, bunu muhafaza ederek devam edeceğiz." dedi.

Öztrak, sonuç olarak, seçmenin yüzde 48'inin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na oy verdiğini anımsattı.

Bunu koruyarak hareket etmeleri gerektiğini dile getiren Öztrak, CHP olarak, yere düştüğümüzde kalkamayacak bir parti değiliz. Biz 100 yıllık bir partiyiz. Dolayısıyla yerde kalmayacağız, hatalarımızı göreceğiz, bardağın dolu tarafıyla yolumuza devam edeceğiz." diye konuştu.

Öztrak, yaklaşan yerel seçimlerde çok büyük bir başarı elde edeceklerine inandıklarını aktardı.

Hükümetin fazla hareket alanının kalmadığını savunan Öztrak, şunları kaydetti:

"CHP, halkın egemenliğini temel ilke olarak benimser. Bu doğrultuda, parti içi tartışmalarımız, yenilenmenin aracıdır. Etik ilkelere bağlı kalınarak, kavga etmeden yapılan tartışmaların, mücadelemizi daha da güçlendireceğini biliyoruz. Bu bağlamda, yenilenme sürecimiz devam ediyor. Bir taraftan kongreler, bir taraftan da tüzüğümüzden programımıza, patimizin işleyişine kadar, dokümanların hepsini yenileyeceğiz. Yenilenerek ve güçlenerek yerel seçimlere gideceğiz."

“BİZİM İTTİFAK PARTİLERİ BİRBİRLERİNE ZİNCİRLE BAĞLANMIŞ GİBİ BİRLİKTE KOŞMAYA ÇALIŞIYOR”

Kongrede bir konuşma yapan CHP Genel Başkan adayı ve Grup Başkanı Özgür Özel, adaylığını ilan etmeden önce konuşması gereken herkesle konuştuğunu, bunu da partideki en genç üyelerle yaptığını belirtti.

Siyasette duracakları yeri iyi bilmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

“Allah’ın Tayyip Erdoğan’ı, yıllar öncesinde defalarca yüzde 1.5’larla 2’lerle belediye başkanı seçilemeyen birisi döndü dolaştı, solun hatalarından bizim hatalarımızdan 25 yıldır Türkiye’yi yönetiyor ve ahkam kesiyor. Bu bizim ağrımıza gidiyor. Bize kimse ahkam kesemez. O yüzden duracağımız yeri belirleyeceğiz. Bizi şartlar ittifaka zorluyorsa ittifak da yaparız. Ama sürekli her gün, her ay bir toplantı. Sürekli koşu yarışı yapıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan bir yandan koşuyor, Devlet Bahçeli bir yandan. Bizim ittifak partileri de birbirlerine zincirle bağlanmış gibi birlikte koşmaya çalışıyor. Bırak kardeşim, seçime kadar herkes kendi kimliğiyle, etkisiyle çalışsın. Ben CHP'yi Türkiye'nin en iyi partisi değil, en iyi yönetilen kurumu yapmaya talibim. Ölçerek, değerlendirerek, araştırarak, inanarak yapacağız. İnancımızın hüzne dönüştüğü bu günlerde, partimizi yeniden ayağa kaldırmamız gerektiğini düşünüyorum."

Öztrak ve Özel, yaptıkları konuşmanın ardından kongrede oy birliğiyle il başkanı seçilen Ahmet Recai Evcen'i tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Editör: Özgür CAN