Tarım, ülkemizin ekonomisinin bel kemiği olarak kabul edilirken, son zamanlarda yaşanan fiyat dalgalanmaları çiftçiler arasında hayal kırıklığı ve endişe yaratıyor. Adana'da hasat edilen ekmeklik buğdayın 10₺ 30 krş gibi düşük bir fiyattan satılması, sektördeki sıkıntıların bir göstergesi olarak görülüyor.

Bu durum, çiftçilerin geçimini sağlamakta zorlanmalarına ve tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine yönelik endişelerin artmasına neden oluyor. Bu noktada, çiftçilerin beklentisi, yetkililerin çözüm odaklı adımlar atarak ürün fiyatlarını belirlemesi ve Tarım Satış Kooperatifleri (TMO) aracılığıyla ürün alım garantisi sağlamaları yönünde.

Çiftçilerin taleplerinin karşılanması ve gerekli desteklemelerin yapılması durumunda, yurt dışına olan döviz çıkışının azalması ve tahıl üretiminde sürdürülebilirliğin artması öngörülüyor. Bu adımların atılmasıyla birlikte, tarımsal üretimin ve çiftçilerin refahının artması hedefleniyor.

Öte yandan, tarımsal üreticilere bereketli bir sezon dileyenler, çiftçilerin yaşadığı zorlukların farkında olup sektöre destek vermeye çağırıyorlar. Gelecek dönemde alınacak tedbirlerle, tarım sektörünün istikrarını sağlayarak ülke ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Editör: Özgür CAN