Denetimlerde En Ufak Taviz Yok

Yapılan açıklamaya göre;

İlimizde Arpa Hasadının başlaması ile beraber  Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğünde görevli  Teknik Personeller tarafından  Biçerdöver kontrolleri yapıldı.
İl Müdürü Yusuf ŞAHİNBAŞ konu ile ilgili yaptığı açıklamada “İlimiz genelinde 652.896 dekar arpa, 862.915 Dekar buğday ekimi yapıldığını hububat ekiliş alanlarının yaklaşık yüzde 80'i biçerdöver ile hasat ediliyor. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz biçerdöver kontrolörlerinden oluşturulan denetim ekipleri ile biçerdöver ve dane kayıp denetimleri devam ediyor. Biçerdöverle Hasat Valilik Tebliği ile hasatta ürün kayıp oranı 2023 yılı için % 2 olarak belirlenmiştir.

İl genelinde hasat yapan biçerdöverlerin dane kayıplarını en aza indirmek ve hububat hasadı döneminde çiftçilerimizin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için biçerdöver operatörlerinin belgeli olup olmadığı, yangın söndürme ekipmanları, yardımcı eleman olup olmadığı, biçim yüksekliği, dane döküm durumu, elek ve elevatör, batör, kontrabatör gibi ayarlarının tam olup olmadığı teknik ekiplerimiz tarafından denetleniyor. Ortalama verime ilişkin bilgilerle biçerdöver sahibi, operatörü ve tarla sahibi hakkında kişisel bilgiler hasat denetim formuyla kayıt altına alınıyor. Hasat döneminde yapılacak denetim faaliyetleri neticesinde dane kayıp oranının %2’nin altında tutulması Karaman ekonomisine yaklaşık 50.000.000 TL katkı sağlayacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca Kontrol görevlisi teknik ekiplerimiz Biçerdöver Kontrolleri sırasında  Yangın çıkma ihtimaline karşı çiftçilerin ve operatörlerin çok dikkatli olmaları gerektiğini  yangın tehlikesine karşı hazırlıklı olmalarını, yeterli yangın söndürme ekipmanlarının ve hasat sırasında pulluk bağlı bir traktörü tarlada hazır bulundurmaları gerektiği konusunda çiftçilerimizi bilinçlendirerek konunun önemini anlatıyor. Yapılan denetimler sırasında Biçerdöver Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesiyle ilgili Valilik Tebliğ'i hükümlerine aykırı hareket eden biçerdöver sahiplerine cezai işlem uygulanacaktır” dedi.

Editör: Özgür CAN