2024 yılı için Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) açıkladığı buğday alım fiyatlarına tepkiler çığ gibi büyüyor. Bir tepki de Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram'dan geldi. Başkan Bayram, kameralar karşısına geçerek fiyatların maliyetlerin altında kaldığını belirtti.

Bayram, 14 Mayıs Dünya Çiftçi Günü'nde Cumhurbaşkanına buğdayın maliyetinin 10,8 TL olduğunu bildirdiklerini ifade etti. Ancak, Tarım Bakanı bu maliyetin doğru olmadığını iddia etti. Bayram, "Bölge olarak maliyet değişebilir. Kimi yerde tek suyla ürün hasat edilirken, Karaman'da 5 su verilen bölgelerimiz var. Girdilerin yükselmesi aşikar. Maliyetin içinde nakliye, stopaj gibi giderlerin yanında ödemenin 45 gün sonra yapılması kabul edilemez" dedi.

Başkan Bayram, bu fiyatlarla gelecek yıl çiftçilerin buğday ekimine sıcak bakmayacağını belirtti. Her şeye %60-70 zam gelirken, buğdaya sadece %12 zam yapılmasının anlamsız olduğunu vurgulayan Bayram, çiftçilerin borçlarını ödeyebilmek için başka ürünlere yöneleceğini söyledi. Stratejik ürünlere sahip çıkılması ve ekime teşvik edilmesi gerektiğini belirten Bayram, elindeki makarna paketini göstererek durumu açıkladı.

Bayram, "Geçen yıl 500 gram makarna 9,5 TL iken şu an 20 TL. Neden buğdaya %12 zam verildi? Buğday ucuz ama buğdaydan üretilen ürünler pahalı. 1 kg buğday maalesef 1 ekmek etmiyor. Derhal fiyatlar revize edilmelidir" diyerek çiftçilerin içinde bulunduğu zor durumu gözler önüne serdi.

TMO'nun açıkladığı fiyatların revize edilmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Bayram, çiftçilerin maliyetlerinin karşılanması ve sürdürülebilir tarım yapılabilmesi için acil adımlar atılmasını talep etti.

Haberin devamı videoda..

Editör: Özgür CAN