Tarih boyunca sarsılmaz birlik ve beraberlikle hareket eden Türk Milleti, Çanakkale'de imkânsızlıklara rağmen vatanını koruma kararlılığını göstermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün askerlerine verdiği emirlerle destanlaşan zafer, Türk askerinin vatan sevgisini, iman gücünü ve cesaretini tüm dünyaya kanıtlamıştır. Atatürk'ün "Ölmeyi emrediyorum" diyerek verdiği emir, milletin vatan uğruna gösterdiği fedakarlığı ve kararlılığı simgeler.

Çanakkale Savaşı, Türk milletinin bağımsızlık ve vatan sevgisi için gösterdiği mücadelenin en önemli örneklerinden biridir. Türk askerinin imkânsızı başardığı bu zafer, düşmana da "Çanakkale geçilmez" gerçeğini kabul ettirmiştir. 18 Mart Zaferi, Türk milletinin esaret altına alınamayacağını, vatanının parçalanamayacağını tüm dünyaya gösteren bir dönüm noktasıdır.

Bugün özgür ve bağımsız olarak yaşamanın şanlı geçmişimize olan borcumuz olduğunu unutmamalıyız. Şehitlerimizin ve gazilerimizin kutsal vatan topraklarını korumak adına verdiği mücadeleyi minnetle anmalı ve bu mirası korumak için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz.

Bu vesileyle, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Zaferi'nin 109. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Editör: Özgür CAN