KAraman Ziraat Odası Başkan'ı Mehmet Bayram'ın hızına yetişelemiyor.  Maşa Allah alacak bir isim derlerya işte tam kendisi. Her etkinlikte, çiftçinin her zaman yanında,derdiyle dertlenip yetkililere bildirmek için meclis yollarında daha neler neler.. Sosyal medya hesabından takip edebilirsiniz.

Bakalım bu  sefer başkan nelerde derken iş yeni paylaşımı ...

Karamanda bir çok noktada ekimi yapılan fasulyenin hasat dönemi başladı.
2015 yılında Türkiye’de Konya’dan sonra 2. en çok fasulye üretimi yapılan Karaman’da üreticilerimiz fiyatların çok düşük olmasından dolayı fasulye ekiminden uzaklaştı.
İlimizde son yıllarda üreticimizin alternatif ürün olarak mısır ekimini tercih etmesiyle birlikte geçmiş̧ yıllarda ekilen fasulye artık çiftçi tarafından ekilmez hale geldi.  Çünkü̈ fasulyenin yetiştiriciliği çok eziyetlidir. Fasulyenin işçiliği ve emeği çoktur. Çiftçi bebeğe bakar gibi bakması lazımdır.
Dünyada ve Ülkemizde gıdaya talebin çok olmasından dolayı Karaman’da yaklaşık 30 bin dekar alanda üretimi  yapılan fasülye  40-45 Tl arası bir fiyata satılmaktadır.
Özellikle bu yıl bölgemizde açıklanan mısır fiyatlarının düşük olması nedeniyle Fasulye ve çerezlik ayçiçeği ekiminin artacağı öngörülmektedir.
Tarım Bakanlığımız TMO tarafından fasulyeye bir taban fiyat belirlerse, çiftçi de ektiği üründen para kazanacağını bilirse, üretim artış gösterecektir.
Bu yıl Fasulye fiyatları yukarı doğru artışın devam etmesi beklenmektedir.
Tüm üreticilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyoruz.

Editör: Özgür CAN