Karaman'ın Ayrancı ilçesinde Divle, Berendi ve civar köylerde yerin 36 metre derinliğinde ve 250 metre uzunluğunda obrukta doğal ortamda üretilen ve dünyanın sayılı peynirlerinden "Divle Obruk Peyniri" için 3. Ayrancı Divle Berendi Obruk Festivali ile sezon açılışı programı düzenlendi.
Divle köyünde peynirlerin muhafaza edildiği obrukta yapılan program, duaların edilmesinin ardından Vali H.Engin Sarıibrahim, Karaman Milletvekilleri Osman Sağlam ve Av. Selman Oğuzhan Eser ile Ayrancı Kaymakamı Alptekin Ünlü, AK Parti İl Başkanı Murat Öztürk ve katılımcıların açılış kurdelesini kesmesi ile devam etti.
Akabinde 36 metre derinliğindeki mağaraya inerek peynirlerin muhafaza edildiği obrukta incelemelerde bulunan Vali H.Engin Sarıibrahim, ilimizin coğrafi işaretli ürünü olan Divle Obruk Peyniri hakkında bilgiler aldı.
Vali H.Engin Sarıibrahim, sezon açılışının ardından Ayrancı Kaymakamlığı tarafından Ayrancı Barajı sulama birliği sahasında bu yıl üçüncüsü organize edilen festival programına katıldı. 
Festival alanında incelemelerde bulunarak yöresel ürünlerin sergilendiği çadırları ziyaret eden Vali H. Engin Sarıibrahim, alanda bulunan vatandaşlarla bir süre sohbet ederek festivalin hayırlı ve bereketli geçmesi temennisinde bulundu.
Mehteran takımının gösterisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program Ayrancı Kaymakamı Alptekin Ünlü, KOP Başkanı Murat Karakoyunlu, Karaman Milletvekilleri Osman Sağlam ile Av. Selman Oğuzhan Eser’in ardından Vali H.Engin Sarıibrahim konuşması ile devam etti.
Vali H. Engin Sarıibrahim konuşmasında “İnşallah peynirimiz gibi Karaman’ımızı tanıttığımız daha da güzel zamanlara eriştiğimiz, hep birlikte daha iyi hizmet ettiğimiz zamanlar olur. İlimiz adına bir katma değer olan Divle Obruk Peynirini daha da iyi tanıtmak ve Türkiye genelinde aynı kaliteyi sağlayaraktan üretimi devam ettirme sorumluluğu içinde hep birlikte çalışacağız. Milletimizin olduğu her yerde bizde hizmet edeceğiz. Bu kapsamda bütün dernek başkanlarımıza, muhtarlarımıza, milletvekillerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına ve katkı veren hemşerilerimize sonsuz saygılar sunuyorum.
Bu temennilerle dualarınızı bizlerden, memleketten ve milletimizden esirgememenizi sizlerden rica ediyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Yoğun bir katılımla gerçekleşen festival, gün içerisinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam etti.
Programa İl Jandarma Komutanı J.Alb. Murat Alkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, İl Tarım ve Orman Müdürü Hatice Bulut, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Murat Yılmaz, Belde Belediye Başkanları, AK Parti İk Başkanı Av. Murat Öztürk, kurum müdürleri, İl Genel Meclisi Üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
Karaman Ayrancı Divle Obruk Peyniri
Mayıs ayından itibaren Karaman'ın Ayrancı İlçesi Divle Köyü ve civar köylerde koyun ve keçi sütünden geleneksel yöntemlerle yapılan peynirler, özel hazırlanan kuzu ve oğlak derilerine basılıyor. Obruğa konulan peynir tulumları, yaklaşık 5 ay sonra içerideki bir bakteri sayesinde kırmızı renk alıyor.
Mağaranın sıcaklığı yaz kış 5 derece civarında. Bir bakıma doğal soğuk hava deposu. Mağaradaki özel bir bakteri sayesinde değişik renklerde konulan peynir tulumları kızıl bir renk alıyor. Mağarada bulunan bakteri başka ortamlarda üretilemiyor. Bu yüzden özel bir ürün. Dünyada da peynir otoriterleri tarafından bilinen ve aranan bir peynir. Avrupa'da çeşitli yarışmalarda ödülleri var. 
Türk rokforu olarak bilinen Divle Obruk Peyniri'nden tüm dünyada sadece 45 ton var. Sahte üretimlerle piyasada Divle Obruk peyniri ismiyle 800 tonun üzerinde peynir satıldığı gözlemleniyor.


 

Editör: Özgür CAN