Ülkemizde “asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 11 ili ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen depremlerin üzerinden tam 1 yıl geçti.

Hepimizin yüreği hala buruk, acısı hep taze.  Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de 7,7 ve Elbistan ilçesinde de saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerle Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ şehirlerimizde de yıkım yaşandı. 53 bin 537 vatandaşımız hayatını kaybederken, 107 bin 213 vatandaşımız da yaralandı. Vefat eden vatandaşlarımızın her birine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimi iletirken, tedavisi devam edenlere de acil şifalar diliyorum.

Büyük yıkımın yaşandığı asrın felaketi, bizlere bir kez daha gösterdi ki; Türk Milleti birliğinin, beraberliğinin ve gücünün sınandığı her dönemde olduğu gibi bu dönemde de kenetlenerek yaşananların üstesinden gelmeye tüm gayretini sarf etmiştir. Şükürler olsun ki bu tarihi sınavı da başarıyla, birlik ve beraberlik içerisinde veren Türkiye, hem devletimizin tüm imkanları, hem de milletimizin gücü ile çok güçlü refleksler göstermeyi başarmıştır. Asrın felaketi, aynı zamanda asrın beraberliğini de yanında getirmiştir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi; “Toprağa verdiğimiz canlarımızı Fatihalarla, dualarla, hüzünle yad ederken milletimize verdiğimiz sözleri tutmak için canla başla çalışıyoruz.”
Çalışmalarımız asrın felaketinden etkilenen son vatandaşımızı da güvenli yuvasına kavuşturup, bundan sonrası için gerekli tüm tedbirleri alana kadar sürecek.
Rabbim, milletimize bir daha böyle afetler, acılar yaşatmasın…
 

Editör: Özgür CAN