AK Parti Karaman Belediye Başkan Adayı Avukat Mevlüt Akgün, mevcut belediye başkanının seçim çalışmaları sırasında israfa kaçtığını ve belediye kaynaklarının sorumsuzca harcandığını öne sürerek tepki gösterdi. Akgün, "Her sokağa pankartlar asılmış, boş binalarda bile pankart var. Kamyonla promosyon ve hediyeler dağıtılıyor. Bu masraflar kimin cebinden çıkıyor?" diye sordu.

Akgün, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Her sokağa pankartlar asıldı, boş binalarda bile pankart var. Vatandaş şikâyet ediyor, kamyonla promosyon ve hediyelerin dağıtıldığını söylüyor. Bu masraflar belediye kasasından mı karşılanıyor? Vatandaş gibi biz de endişeliyiz."

Belediye borç batağındayken bu israf can sıkıyor. Karaman Belediyesi bir resmi kurumdur kimsenin babasının malı değil. Duyduğumuza göre ciddi rakamlardan bahsediliyor, belediye borç batağına girmiş. Yeni otobüsler bile alamayan belediyenin ne kadar borcu olduğu açıklanmadığına göre borç batağında olduğunu düşünüyoruz. Kurumlara ve esnafa borç takılır olmuş. Aylardır personelin sigortaları bile ödenmemiş. Sigorta parasını ödemek için belediyeye ait araziler SGK’ya veriliyormuş. Durum içler acısı. Hal böyle iken promosyonlarla, hediyelerle, pankartlarla israf edilmesi anlaşılır gibi değil. Belediye kaynakları böyle har vurup harman savrulamaz. Bu milletin kurumu, milletin parasıdır."

Akgün, belediye kaynaklarının sorumlu bir şekilde kullanılması gerektiğini ve israfa karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Mevcut belediye başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise promosyonların ve hediyelerin esnafı desteklemek ve ekonomiyi canlandırmak için dağıtıldığı belirtildi.

Her iki tarafın da argümanları dikkate alındığında, Karaman'da seçim atmosferinin ısındığı ve belediye kaynaklarının kullanımıyla ilgili tartışmaların önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacağı görülüyor.

Editör: Özgür CAN