Hazine Arazileri Satışa Çıkıyor

Tarım arazilerinin satışı ile ilgili flaş açıklamalar geldi

Hazine Arazileri Satışa Çıkıyor

Tarım arazilerinin satışı ile ilgili flaş açıklamalar geldi

25 Temmuz 2017 Salı 19:45
Hazine Arazileri Satışa Çıkıyor

Kamuoyunda 2/B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş araziler ile hazineye ait tarım arazilerinin hak sahiplerine satışı hakkında Maliye Bakanlığı'ndan flaş açıklama geldi
Tarım Arazilerinin Satışı İçin Ek Süre
Kamuoyunda 2/B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş araziler ile hazineye ait tarım arazilerinin hak sahiplerine satışında belirtilen süreler içinde müracaat yapma hakkını kaçırmış olanlar için ek süre verildi. Süresi içinde başvurmayanlar, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler, taksitli satışlarda taksitlerden ikiden çoksını vadesinde ödemeyenler, için altı ay ödeme süresi verildi. Ek süre 7 Eylül 2017 tarihinde sona erecek.
Kamuoyunda 2/B yasası olarak bilinen ve Devlet ile Vatandaşlar arasında uzun yıllardan beri süregelen problemu çözüme kavuşturan 6292 sayılı Kanun uyarınca, Orman Kanununun 2. maddesinin (b) fıkrası kapsamındaki taşınmazlardan bugüne kadar 647 bin hak sahibine aşağı yukarı 472 bin taşınmaz satılmış olup, bu satışların toplam dşayeti 9,2 milyar TL'dir. Bu bedelin 6,2 milyar TL'si tahsil edilmiş, geri kalan kısmı ise taksitler durumunda ödenmektedir.
Daha Fazla Hak Sahibinin Yararlanması Amaçlanıyor
Söz konusu Kanundan daha çok hak sahibinin faydalanabilmesini sağlamak için 2017 yılı Mart ayında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 2/B alanlarında bulunan taşınmazların satışında; a) Süresi içinde başvurmayanlar, b) Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenler, c) Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden çoksını vadesinde ödemeyenler için altı ay ödeme süresi verilmiş olup, bu süre 7 Eylül 2017 tarihinde sona erecektir.
Erken Ödemede Faiz İndirimi Yapılacak
Milli Emlak Genel Müdürlüğünce gönderilen SMS'ler ile erken ödeme durumunda faiz indiriminden faydalanılacağı konusu ile ilgili hak sahiplerine bilgilendirme yapılmıştır. Bu düzenlemeler sonucunda müracaat ve ödeme sürelerini kaçıran vatandaşlarımızın da satın alma müracaatsunda bulunması ve mülkiyet problemlerinın çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir. Yine aynı Kanun ile çözüme kavuşturulan Hazineye ait tarım arazilerinin kiracılarına, kullanıcılarına ve paydaşlarına satışı uygulamasında rayiç bedel ve hak sahiplerini saptama çalışmaları tamamlanan illerimizde satışlara başlanılmıştır.
Tarım Arazileri Hak Sahiplerine Yüzde 50 İndirimle Satılacak
Tarımla geçimini sağlayan vatandaşlarımızın bu arazileri uzun uzun yıllardan beri kullandıkları hususu göz önünde bulundurularak, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan tarım arazileri hak sahiplerine rayiç bedellerinin %50 si oranında indirimli ve faizsiz 6 yıl vadeli olarak satılmaktadır.
Hak Sahipleri Başvuru Süresini Kaçırmasın
Türkiye genelinde bugüne kadar aşağı yukarı 23 bin şahsa toplam 29 bin taşınmaz, 358 milyon TL bedelle satılmış, bu bedelin 129 milyon TL'si tahsil edilmiştir. Söz konusu Kanun kapsamında tarım arazileri satışında müracaat sürelerini kaçıran hak sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek adına müracaat tarihi 7 Eylül 2017'e kadar uzatılmış olup, vatandaşlarımızın 2B ve tarım arazileri satışındaki bu süre uzatımını kaçırmamaları önem arz etmektedir.

Son Güncelleme: 25.07.2017 20:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner214

banner132

banner180

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner217

banner224