Gazeteci İçinde Bulunduğu Topluma Karşı Sorumludur

Gazeteciler Ülkemizin Bağımsızlığının Teminatı Ve Sigortasıdır

Gazeteci İçinde Bulunduğu Topluma Karşı Sorumludur

Gazeteciler Ülkemizin Bağımsızlığının Teminatı Ve Sigortasıdır

24 Temmuz 2017 Pazartesi 11:01
Gazeteci İçinde Bulunduğu Topluma Karşı Sorumludur

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk 24 Temmuz Basın Bayramı sebebiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Konuk mesajında “zor yalnız oldukça önemli bir görevi fedakârca ifa eden gazeteciler, milletimizin duyan kulağı, gören gözü, konuşan dili, yazan eli ve hak terazisinden sapmayan vicdanıdır” dedi. 

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı sebebiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Gazetelerin sansür memlinkarına verilmeden basıldığı 24 Temmuz 1908’in yıldönümünün 1946 yılından beri Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlandığını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Recep Konuk, “24 Temmuzlar vesilesiyle gazeteciler ve hür basının varlığının demokrasimiz ve toplum hayatımız açısından vazgeçilmezliğini güçlü biçimde zikrederken her 24 Temmuzda, hem basınımızın hem de gazetecilerimizin çalışma koşulları ve sorumluluklarını yerine getirirken içinde bulundukları şartlar kadar gelecekte daha güçlü bir medya daha hür gazeteciler ve mesuliyet sahibi, sorumlu yayıncılık konusu ile ilgili titiz, toplum faydasını, ülke bekasını önceleyen, en önemlisi de sansasyon yerine vicdanı sorumluluğunu temel referans kabul eden bir basın için atabileceğimiz adımlar konusu ile ilgili da konuşmamız, konuşabilmemiz ve toplumun her kesim ve görüşünü, basınımızın her renk ve tonunu ilkeli, dürüst ve hür gazetecilik en uygunine katkı vermek için buluşturacak ortak bir mutabakat zemini oluşturabilmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

GAZETECİ İÇİNDE BULUNDUĞU TOPLUMA KARŞI SORUMLUDUR
Ülkemiz basın tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmış gazetecilerle dolu olduğunu ve adları ayrı ayrı zikredilemeyecek kadar birden fazla gazetecinin, fikir, görüş, yorum ve haberleri ile ülkemize, milletimize, devletimize büyük hizmetlerde bulunduğunu ifade eden Başkan Konuk, mesajında şöyle dedi;
“Gazetecilik sosyal hayatın olmazsa olmazıdır, gazeteler ve diğer medya kuruluşları demokrasinin, millet hayatının vazgeçilmezidir. Demokrasilerin seviyesini belirleyen hür basındır. Ancak unutulmamalıdır ki, hür basın zemini toplumun temel dşayetlerini erozyona uğratacak, millet birliğini bozacak ve kardeşi kardeşe düşman edecek, vatana bölücülük zehrini bulaştıracak zehirli tohumları filizlendirecek bir zemin değildir ve hiç kimse ya da grup da gazetecilik ve hür basın kisvesi altında basın Hürriyetini istismar etmemelidir.  Gazeteci içinde bulunduğu topluma karşı sorumludur. Bağımsızlığın, özgürlüğün, demokrasinin, milli iradenin, üretimin, teknolojinin, sanatın, bilimin, ilmin, eğitimin, sporun, milletin, toplumun en önemlisi de haberin ve vicdanın yanısıradır,  bu çerçevede de taraftır. 
Unutmamak gerekir ki, medyayı kirli emellerine alet edenler, gazeteci kosbütününe bürünüp bölücülükten terör propagandasına, ülkemizle hesabı olanların taşeronluğundan bazı servislerin tetikçiliğine kadar ülke ve millet aleyhine vazife üstlenip gazeteci kimliği ile gerçek kimliklerini gizleyenler ilk önce zorluklar içerisinde, yaşam mücadelesi ile mesleğini icra etmeye çalışan onlinku, şerefli gazetecilerimize haksızlık etmektedirler. Bu uğurda can veren nice dşayetli gazetecilerimize haksızlık etmektedirler.
Doğru haberi ve vicdanı esas alan basın, demokratik toplumların en önemli güvencesidir. 
Görevini bu anlayışla, fedakârlıkla yürüten dşayetli basın mensuplarımız, birçok övgü ve takdiri hak etmektedirler. Zor yalnız oldukça önemli bir görevi fedakârca ifa eden gazeteciler, milletimizin duyan kulağı, gören gözü, konuşan dili, yazan eli ve hak terazisinden sapmayan vicdanıdır.
Demokrasi ve sosyal hayatın gazeteciler olmadan sağlıklı prosedüreyeceği kesinlikletır. Çünkü yönetenler ile yönetilenler, birey ile toplum, dün ile bugün, bugün ile gelecek arasındaki bütün yolların kavşak noktasında gazeteciler vardır.”  

GAZETECİLER DEMOKRASİNİN MİLLİ İRADENİN TEMİNATIDIR
Gazetecilerin bağımsızlığımızın bir teminatı olduğunu ifade eden Başkan Konuk, şöyle dedi; 
“Dşayetli gazetecilerimizin, bilhassa yoklukla imtihana rağmen, gazeteci kimlikleri ile ayakta durma kararlılığından katiyen taviz vermeyen Anadolu’daki gazetecilerimizin; kalemlerine ve mesleki haslet ve özelliklerine kıskançlıkla sahip çıkan ve katiyen gazeteci kimliklerinden taviz vermeyen meslek büyüklerinden devraldıkları mirasa sahip çıktıklarını, aynı kararlılığı ve hasleti, zorluklarla ve yoklukla mücadele geleneğini amme hizmeti motivasyonuyla devam ettirdiklerini görmekten ve bilmekten mutluluk duyuyoruz. 15 Temmuz darbe girişimi bir kez daha göstermektedir ki, vicdanı ve kalemi hür gazetecilerin varlığı, demokrasimiz, millet iradesi ve ülkemizin bağımsızlığı için bir teminattır, sigortadır.”

GAZETECİLER ÜRETİCİNİN DOSTUDUR
Başkan Konuk, “Medya, bir ülkenin kalkınmasında, üretimin arttırılmasında, toplumun doğruya ve hoşe yönlendirilmesi, iyiliklerin ve hoşliklerin yaygınlaştırılmasında, yeni nesillerin ülnete, milletine bağlı mesleki, milli ve ahlaki dşayetleri ile donanımlı yetişmelerinde büyük roller üstlenebilecek güce sahiptir” diyerek, açıklamasını şöyle tamamladı; 
“Doğru bilgi akışıyla beslenmiş, bilgi ve habere sağlıklı erişebilen nesillerin milletimizin kaderine de doğru istikamet belirleme edebileceği, içinden geçtiğimiz tarihi süreçte teyit edilmiştir. Milletimizin, ülkemize milletimize karşı yapılan yanlışa dur demesinde, diyebilmesinde en büyük paylardan bir tanesi demokrasi aşığı gazetecilerimizin dik ve tavizsiz duruşudur.
Bu duygu ve kanaatlerle bütün gazetecilerimizin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyor, gazetecilerimize meslek hayatlarında ve bütün basın organlarımıza yayın hayatlarında başarılar, diliyorum” dedi.

Son Güncelleme: 24.07.2017 11:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner214

banner132

banner180

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner217

banner224