Avanslar Dağıtılıyor

Avanslarla Çiftçiyi Desteksiz Bırakmıyor, Yatırımlarla Da Yarınlarını Kurtarıyoruz

Avanslar Dağıtılıyor

Avanslarla Çiftçiyi Desteksiz Bırakmıyor, Yatırımlarla Da Yarınlarını Kurtarıyoruz

24 Temmuz 2017 Pazartesi 16:41
Avanslar Dağıtılıyor

KONUK; TİCARET ARAÇ, ÇİFTÇİ REFAHI AMAÇ


Ülke tarımının lokomotifi Konya Şeker, yalnızca yatırım yapmakla kalmıyor, çiftçilere yönelik desteklere de devam ediyor. Şu ana kadar 128 Milyon 932 Bin TL’lik avans dağıtan Konya Şeker, şimdi de 26.173.593,87 Lira tutarında motorin avansı dağıtıyor. Bu avansla beraber Konya Şeker 2017-2018 kampanya döneminde toplamda 166.150.542,19 TL’lik avans dağıtmış oluyor. 
Başkan Recep Konuk, “Konya Şeker’in varlık nedeni üreticinin daha çok üretmesidir” dedi. 

KONYA ŞEKER YÜZ GÜLDÜRÜYOR
AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un talimatıyla bayramda üreticilere 11.899.287,38 TL’lik nakdi avans dağıtan Konya Şeker şimdi de 26.173.593,87 Lira tutarında motorin desteğini de dağıtmaya başladı. 
Motorin Avansı 25 Temmuz 2017 Salı itibariyle dağıtılmaya başlanacak. 
Son dağıtımı yapılan motorin avansı ile beraber 2017-2018 kampanya döneminde üreticiye 7 adet avans ödemesi gerçekleştirilmiş olacak.

“ÜRETİMDE SÜREKLİLİK ESASTIR”
AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk konuy ile ilgili yaptığı kısa açıklamada üretimde sürekliliğin esas olduğunu belirterek, birinci ilk öncerinin, üreticinin ve üretimin desteklenmesi olduğunu ifade etti. Üretimde sürekliliğin sağlanması ve refah seviyesinin yükseltilmesi için çiftçinin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Konuk, avans desteğini aksatmadan sürdüren Konya Şeker’in, tarımsal üretimi olumsuz etkileyecek herhangi bir problemin yaşanmaması için gayret gösterdiğini, tarlada alın teri döken çiftçinin namerde muhtaç olmaması için çalıştığını vurguladı. 

“ÜLKEYİ SEVMENİN BİRİNCİ ŞARTI ÜRETMEKTİR”
Üreticinin daha fazla kazanması ve daha fazla üretebilmesi için yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Recep Konuk, “Üreticinin daha fazla üretebilmesi ve ürettiğinden daha fazla kazanabilmesi için üreticinin ürettiğini işleyecek yatırımlar kadar önemli olan husus tarımsal üretim sürecinde desteksiz kalmamasıdır. Biz hiçbir üreticimiz finansman sorunsı sebebiyle tarladan uzak kalmasın, tarla ile üreticinin arasına yokluk girmesin diye tarlaya tohum atılmadan başlattığımız desteğimizi hasada kadar sürdürüyoruz. Bu çerçevede Konya Şeker’in bu kampanya döneminde üreticiye verdiği destek, dağıtımına başladığımız motorin avansı ile beraber 166.150.542,19 TL’lik Liraya ulaştı. Bu ayni ya da nakdi avans olarak Konya Şeker’in üreticiye aktardığı meblağdır. Bu destek yalnızca üreticiye yapılan destek midir? Evet, biz ödemeyi direkt olarak çiftçiye yapıyoruz, yalnız bu para sıcak para olarak Konya ekonomisine giren bir paradır ve bölgemizin, kentimizim ekonomisini canlandıran büyük bir meblağdır” dedi.

Konya Şeker’in birinci önceliğinin tarladaki üretim olduğunu vurgulayan Başkan Konuk, “Biz ticari bir şirketiz. Ama bizi diğer ticari şirketlerden ayıran husus bizim bilanço rakamlarından daha fazla tarladaki üretim rakamlarını önemseyen bir şirket olmamızdır. Bizim için ticari başarı tarladaki başarının anahtarıdır. Yani bizim sanayide ticarette etkin olma gayretimizin yegâne nedeni tarlaya ve üreticiye daha fazla destek olmak içindir. Bizim için işletmeler araç üretici refahı amaçtır. Konya Şeker olarak biz her şeyden kısarız üreticiden kısmayız. Çünkü biz üreticinin gönül hanesini şirket bilançosunun kâr sütunundan, kâr hanesinden daha kıymetli gören bir şirketiz. Bizim varlık nedenimiz üreticidir, üreticinin üretirken işini basitlaştırmaktır. Bu ülkenin her vatandaşının birinci vazifesi bu ülkeye sahip çıkmaktır. Ülkeye sahip çıkmak yalnızca sözle olmaz, ülkenin bayrağına, kurumlarına, işletmelerine nasıl sahip çıkıyorsak, tarlasına tapanına, ahırına ağılına da öyle sahip çıkacağız. O tarlada, tapanda, ahırda, ağılda, bağda, bahçede üretene sahip çıkacağız. Bu vatanı en fazla seven bu vatan için üretendir. Bu ülkenin laf üretenden daha fazla iş üretene, gerçek bir ürün üretene ihtiyacı var. O nedenle biz, bu ülkenin tarlaları, üreterek zenginliğimize zenginlik katmaya devam etsin diye kendimize bir mesuliyet yükledik. Bu mesuliyetin de gereğini daha tohum tarlaya düşmeden yerine getirmeye başlıyor, hasada kadar tarlayı ve üreticiyi desteksiz bırakmıyoruz.

Bizim için öncelik çiftçinin ihtiyaçlarıdır. Biz hesabımızı önce çiftçiye desteğimizi bir kenara ayırarak yaparız, o vazifemizi aksatmayacak biçimde de yatırımlarımızı planlarız. Bizim avans ve üretici desteklerine bakış açımız ihtiyaç anında ve ihtiyaç olduğu anda üreticinin yanısıra olmaktır. O nedenle önce çiftçinin kaynağını ayırır sonra yatırım konuşuruz. Yaklaşımımız bu olduğu için bu güne kadar hiç yatırım bahanesine sığınmadık, hem yatırım yapmaya hem üreticiye destek olmaya devam ettik. Biz hem üreticinin bugününü kurtaracağız hem de yarınına yatırım yapacağız. Bunun ikisini de eş zamanlı yapmak zorundayız. Çünkü üreticinin gelirini artırmanın diğer yolu yok. Yani yarına yatırım yapmazsak üretici yarın tarlası olsa dahi ekemeyebilir, ekse bile kazanamayabilir. Biz üreticimizin üreteceği ürünleri işleyebileceğimiz tesisleri kuracağız ki, hem üretici istediği kadar istediği üründen ekebilecek hem de ürettiği o ürünün üzerinden oluşan katma dşayet bu tesisler vasıtası ile kendisine ulaşabilecek. Konya Şeker’in geleceğe yaptığı yatırımların kıymetini en iyi üretici bilir. Pancarın tonajının ikiye katlanmasının, pancarın yanına ayçiçeği, patates, arpa, kanola, buğday ve mısır ile süt ve besinin eklenmesinin tarlaya, tapana, bağa bahçeye, ahıra ağıla neler kazandırdığını, üretimi de üretici gelirini de nasıl büyüttüğünü en iyi çiftçi bilir” şeklinde konuştu.

Konya Şeker, dağıtımına başladığı motorin avansı ile beraber üreticilerine, 2017-18 Kampanya döneminde 7 adet avans ödemesi gerçekleştirdi. 25 Temmuz 2017 Salı günü dağıtımına başlanan 26.173.593,87 Lira tutarındaki motorin avansı ile beraber bu kampanya döneminde şu ana kadar üreticiye dağıtılan avans miktarı 166.150.542,19 Lira olacak. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tufan aslan 2017-07-24 19:55:08

Az daha hizli calisirsaniz kayseri sekerin yarisi olursunuz

Avatar
mehmet 2017-07-24 21:54:38

hani abi çiftciye desdek ekmek 1 tl bugdayın kilosu 900 tl ayıp artık

banner214

banner132

banner180

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner217

banner224