Yök Dijital Dönüşüm Projesinin III. Faz Çalışmaları Başladı

Rektör Akgül, Video Konferans Yöntemiyle Yök Toplantısına Katıldı

Yök Dijital Dönüşüm Projesinin III. Faz Çalışmaları Başladı

Rektör Akgül, Video Konferans Yöntemiyle Yök Toplantısına Katıldı

18 Aralık 2020 Cuma 17:02
Yök Dijital Dönüşüm Projesinin III. Faz Çalışmaları Başladı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen III. Faz Çalışmaları toplantısına katıldı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığındaki çevrimiçi toplantıya 30 üniversiteden rektörler ve akademisyenler katıldı. Yükseköğretimde dijital dönüşümle ilgili yapılan son çalışmaların değerlendirildiği toplantıya Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül'ün yanı sıra KMÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serkan Ada, Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selami Balcı ve Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Eldem de katıldı. 
"Yükseköğretimde dijital dönüşüme hız vereceğiz"
Toplantının açılışında konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç yükseköğretimde dijital dönüşümün önemine dikkat çekerek "Yükseköğretimde 'eğitim, araştırma ve inovasyon' üçlüsü; küreselleşme, teknolojik gelişmelerdeki hız ve demografik değişikliklerin etkisi ile şekillenmektedir. Dünyada ve ülkemizde hızla artan şehirleşme oranı, yükseköğretime yoğun kitlesel talepleri oluşturmakta, ayrıca 2050'de dijital şehirler konsepti beklenilmektedir. Bütün bu sonuçlar yükseköğretimde akıllı uzmanlaşmaya, ihtisaslaşmaya ve dijital dönüşüme hız vermemiz gerektiğini ortaya koyuyor." dedi.
Prof. Dr. Saraç, YÖK olarak 2018 yılının aralık ayında yani pandemi öncesinde Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesini başlattıklarına dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti: "Bugün burada YÖKSİS veri tabanlı olarak kurulan Dijital Dönüşüm Programının üçüncü fazının başlangıcını gerçekleştiriyoruz. Projenin ilk etabında 20 üniversitemizden 60 binin üzerindeki öğrencimize ve 10 binin üzerinde öğretim elemanımıza dijital beceri eğitimi verildi. Projenin temel amacı öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin dijital yeterliliklerinin arttırılmasıydı. Bu aslında bir farklılık projesiydi ve biz üniversitelerimizdeki mevcut potansiyeli harekete geçirmeyi hedeflemiştik ve bunda da büyük ölçüde başarılı olduk. Nitekim geçtiğimiz mart ayında başlayan ve halen devam eden pandemi sürecinde bu proje kapsamında verilen eğitimlerin önemli ölçüde faydasını bu 10 bin öğretim elemanının bulunduğu üniversitelerimiz ve 60 binin üzerinde öğrencimiz görmüş oldular. Dijital Dönüşüm Projemizin diğer etabında ise ilk etapta verdiğimiz temel dijital beceri eğitiminin biraz daha üstüne çıkarak yine özellikle Anadolu'dan seçtiğimiz üniversitelerimize YÖK, CISCO Network Akademi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) de katkılarıyla dijital eğitim verilmeye başlandı. İlk iki fazda CISCO ve ODTÜ tarafından seçilen üniversitelerimizden katılımcı akademisyenlerimize Siber Güvenlik Eğitimi verildi."

"Yükseköğretimin devamlılığı dijital imkânlarla sağlandı"
Prof. Dr. Saraç, Dijital Dönüşüm Projesinin detaylarını paylaşarak şunları dile getirdi: "Dijital Dönüşüm Projemiz kapsamında bizim YÖK olarak yaptığımız yenilikçi girişimler arasında sanal laboratuvar uygulamaları da vardı ve bunu hayata geçirdik. Genel kimya ve fizik laboratuvarları 15 bin öğrencimizin hizmetine sunuldu ve inşallah önümüzdeki yıl bu uygulamayı tüm üniversitelerimizde yaygınlaştıracağız. Yine aynı şekilde YÖK Sanal Fuarı düzenledik. Biz bunu ulusal ölçekte düzenlediğimizde yükseköğretimde sanal fuar düzenleyen Türkiye'den başka bir ülke yoktu. Yine UNESCO'nun tespitlerine göre yakın zamanda yabancı uyruklu öğrenci sayısında Türkiye'yi ilk 10'a çıkardık. Yabancı uyruklu öğrenci sayımız 48 bindi; şu an bu sayı 200 bini geçti. Biz bunda bütün imkânların ve bunun içerisinde dijital imkânların da kullanılmasının önemli rolü olduğunu düşünüyoruz. Tabi ki dijital imkanlarla online eğitim hiçbir zaman örgün eğitimin ara kaynakçısı olamaz fakat dijital imkânlar olmasaydı dünyada üniversitelerinin hepsi kapanacaktı. Yükseköğretimin devamlılığı dijital imkânlarla oldu. Dolayısıyla bu imkânlardan en iyi ve nihai noktasına ulaşmış şekilde istifade etmemiz icabet ediyor."
Bundan sonra yapılacak çalışmalara ilişkin sürecin ele alındığı toplantıda YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın açılış konuşmasının ardından CISCO Türkiye yetkilileri ve proje kapsamındaki üniversitelerin rektörleri söz alarak projeye ilişkin görüşlerini dile getirdiler. 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner180

banner132

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner217

banner224