Konya Şeker’i Farklı Kılan, Halden Anlaması

Kurumları Ayakta Tutan Gelenekleridir, Bayram Avansı da Konya Şeker’de Bir Gelenektir

Konya Şeker’i Farklı Kılan, Halden Anlaması

Kurumları Ayakta Tutan Gelenekleridir, Bayram Avansı da Konya Şeker’de Bir Gelenektir

25 Ağustos 2017 Cuma 10:41
Konya Şeker’i Farklı Kılan, Halden Anlaması

KONUK; Sanayide, Ticarette Kazanıyor, Tarlada da Bayramlarda da Üreticimizi Desteksiz Bırakmıyoruz

KONUK; İhtiyaç Anında Çiftçinin Yanında

KONUK; Derde Derman Olsun Dedik, Bayram Avansını Ödedik

KONUK; Eli Darda Olan Çiftçilerimizin Bayramda Gönüllerinin de Daralmaması İçin Bayram Avansını Başlattık

KONUK; Sanayide, Ticarette Kazanıyor, Üreticimizi Desteksiz Bırakmıyoruz

Her iki dini bayram öncesi çiftçiye Bayram Avansı ödemesi gerçekleştiren ve bu uygulamayı gelenekselleştiren Konya Şeker, Bayram Avanslarını bu sene Bayramdan bir hafta önce ödedi. AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un 1999’da göreve gelmesinden sonra Ayni ve Nakdi Avans ödemelerini hem daha fazla çeşitlendiren hem de avans ödemelerinin miktarını arttıran Konya Şeker, Bayram Avansı ödemesini de gelenekselleştirmişti. Çiftçinin, ihtiyaçlarını dara düşmeden giderebilmesi, bayram alışverişini huzur içinde yapabilmesi ve bayramda başının öne eğilmemesi için her bayram öncesi çiftçisine nakit avans ödemesi gerçekleştiren Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesi Bayram Avansını da üreticilerinin hesabına 25 Ağustos Cuma günü yatırdı. Bu avansla beraber bu yıl çiftçiye ödenen para 210 milyon 968 Bin TL’yi aştı. Konya Şeker’in hayatın içinde ve halden anlayan bir şirket olduğunu söyleyen Başkan Recep Konuk, “Üreticilerimizin içinde eli bol olanda, eli darda olanda vardır. Bu kurum eli darda olan Kardeşlerimizin Bayramlarda gönüllerinin de daralmasına müsaade etmedi, bundan sonra da etmeyecek” dedi. 

BAYRAM AVANSI, KONYA ŞEKER’İN ARTIK GELENEKSELLEŞMİŞ UYGULAMASI 
Hayata geçirdiği projelerle yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada örnek alınan Konya Şeker, yatırımlarına devam ederken çiftçiyi de hem üretirken tarlada hem de Bayramlar gibi özel günlerde desteksiz bırakmıyor. Bütün uygulamalarını üretici odaklı yapan Konya Şeker, Kurban Bayramı öncesinde de çiftçiye avans ödemesi gerçekleştirdi. 
Bayramdan bir hafta önce 25 Ağustos Cuma günü üreticilerin hesaplarına yatırılan nakdi avans ile beraber Konya Şeker’in 2017-18 kampanya döneminde üreticilerine ödediği ayni ve nakdi avansın toplam tutarı bu ödeme ile beraber 210 milyon 968 Bin Liraya ulaştı. AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, avans dağıtımıy ile ilgili yaptığı açıklamada Konya Şeker’in, ürünü teslim almadan ürün bedelinin aşağı yukarı yarısı kadar bir meblağı üreticisine peşin olarak ödediğini ifade etti. Konuk, Konya Şeker’in sözde değil özde üreticinin yanısıra olduğunu ve sanayi ile ticaretteki başarılarıyla elde ettiği ekonomik güç vasıtası ile üreticiye yaz, kış, tarlada, bayramda destek olmaya devam ettiğini açıkladı. 

Konya Şeker’i Farklı Kılan, Halden Anlaması
Konya Şeker’in; üretimin, üreticinin, tarlanın, ağılın, ahırın, bağın bahçenin teminatı olduğunu ifade eden Başkan Recep Konuk, fabrikaları, üreticinin daha fazla üretmesi ve ürettiğinden daha fazla kazanması için kurduklarını, Konya Şeker’in eriştiği nokta itibarıyla ovadaki üretimin ve aşağı yukarı her ürün grubu için hem üretimde süreklilik hem de ürün fiyatları açısından güvence sigorta fonksiyonu gördüğünü vurguladı. Konya Şeker’in büyüme stratejisinin “büyüyerek büyütmek” olduğunu belirten Başkan Konuk, büyüme modelini insan merkezli oluşturan Konya Şeker’in üreticinin yanısıra olduğunu açıkladı ve “Konya Şeker’i bütün iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özellik, halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır. İhtiyaç anında, çiftçinin yanısıra nasıl olursunuz? Ekonomik gücünüz varsa çiftçiyi desteksiz bırakmaz, ihtiyaç anında da yanısıra olursunuz. Yani niyet yetmez imkânınız da olacak. İşte Konya Şeker, sanayide, ticarette elde ettiği başarılar vasıtası ile oluşan ekonomik güç vasıtası ile çiftçiyi tarlada destekleyebiliyor, bayramlarda avanssız bırakmıyor. Konya Şeker’in bu yıl üreticiye yapmış olduğu ödemenin bedelinin 2 milyarı geçmesi bekleniyor. Bu bunun yanı sıra çarşıdaki, pazardaki esnafında yüzünün gülmesi demek, Konya Şeker Konya ekonomisinin bel kemiğini oluşturmaktadır” dedi. 

KONYA ŞEKER, MESULİYETLERİNİ EKSİKSİZ YERİNE GETİRİYOR
Konya Şeker’in, bölge ekonomisine ve ülke tarımına önemli oranda katkı sağladığını ve yapılan yatırımlarla hem tarlanın daha fazla ve daha çeşitli üretmesini, hem bağın bahçenin ürettiklerinin değerlendirilmesini hem de bölgede hayvancılığın büyümesini sağladığını dile getiren Başkan Recep Konuk, Konya çiftçisinin dünyanın en maharetli çiftçisi olduğunu, üreticinin üretmekten yana soruni olmadığını her zaman ifade ettiğini açıkladıği açıklamasında, bunun ispatının da üretimi tetikleyecek tesisler yapılınca Türk çiftçisinin dünya ile rekabette ne kadar etkin olabileceğini Konya’da yaptıklarıyla kanıtladığını kaydetti. Başkan Recep Konuk, “Konya Şeker’de kurduğumuz sistem vasıtası ile bugün bölgemizdeki pancarın yanı sıra, patates ekiminin, ayçiçek ekiminin, mısır ekiminin, buğday, arpa ekiminin, elma, üzüm gibi meyvelerin geleceği kurtulmuştur. Bölgede üreticisi için hayvancılık yatırımı yapılabilir hale gelmiş, üretici korkmadan hayvan sayısını arttırabilmiş, ahırını büyütebilmiştir. Bu yatırımlar yalnızca bölgemizi değil tüm ülkemizdeki tarımı olumlu yönde etkileyen yatırımlardır” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİNİN BOYNUNUN BÜKÜLMESİNE İZİN VEREMEYİZ
Üreticinin ihtiyaçlarının oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Recep Konuk, “Konya Şeker’de önce üreticiye ve üretime destek planlanır, ondan sonra diğer işlere bakılır. Kurumları kökleştiren ayakta tutan gelenekleridir. Yaklaşımlarıdır. Tutum ve tavırlarıdır. Bu kurumda gelenekleri olan, artık gelenekselleştirdiği programlara sahip olan bir kurumdur. Bunlardan bir tanesi de Bayram Avansıdır. Bayram Avansı bu kurumun durduğu yerin göstergesidir. O yer çiftçinin yanıdır. Bayramlar bizim inanç iklimimizin en özel ve özellikli günleridir. Bu özel günlerde hernet kapısını çalanı gönlüne göre ağırlamak, bayram sevincini coşkuyla yaşamak hakkıdır. En başta da bu ülke için çok çalışıp çok üreten çiftçinin hakkıdır. Çiftçi ücretliler gibi derli toplu gelire sahip değildir. Yani bayram elinin darda olduğu güne de bolda olduğu güne de gelebilir. O nedenle biz eli darda olan çiftçilerimizin bayramda gönüllerinin de daralmaması için Bayram Avansını başlattık. Bu artık bir Konya Şeker geleneğidir ve bundan geri dönüş olası değildir. Önümüz Kurban Bayramı. Üreticilerimizin içinde eli bol olanda eli darda olanda vardır. Bu kurum eli darda olan Kardeşlerimizin bayramlarda gönüllerinin de daralmasına müsaade etmedi, bundan sonra da etmeyecek. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan, hele hele maddi kaygılardan uzak Karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar sebebiyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz. Biz üreticimizin, evlatlarının Karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim çiftçilerimizin çocukları da hernet çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok dşayet katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi birçok ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden dşayetlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunmuş olduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, yüce Allah’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyor, bütün üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum” şeklinde konuştu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner214

banner132

banner180

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner217

banner224