Genç Saadet Neye Kırmızı Kart Gösterdi ?

Saadet Partisi Karaman Gençlik Kollarından Genel Bütçeye Kırmızı Kart.

Genç Saadet Neye Kırmızı Kart Gösterdi ?

Saadet Partisi Karaman Gençlik Kollarından Genel Bütçeye Kırmızı Kart.

06 Ocak 2021 Çarşamba 11:49
Genç Saadet Neye Kırmızı Kart Gösterdi ?

Saadet Karaman Gençlik kolları başkanı İbrahim Dal bir basın açıklaması yaptı.
Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Saadet Partisi Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman’ın meclisteki konuşmasında bütçeye gösterdiği kırmızı kartı bu kez İbrahim Dal gösterdi. 
Açıklamasında 2021 yılı için faize eğitimden daha fazla bütçe ayrıldığını ifade eden İbrahim Dal; “Geçtiğimiz Aralık ayında kabul edilen 2021 bütçesi, 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başladı. 2021 bütçesine de biraz göz attığımız zaman ne yazık ki üzücü bir tablo ile karşı karşıyayız. Kabul edilen 2021 bütçesinde; temel eğitime 82 milyar lira, ortaöğretime 43 milyar lira, yükseköğretime ise 52 milyar lira bütçe ayrılmıştır. Hepsini topladığımızda 177 milyar liralık bir kaynak ayrıldığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra siyasi iktidarın, faiz giderlerine ayırdığı bütçe tam olarak 179 milyar lira! Yani siyasi iktidarın, 26 milyon öğrenci için eğitim-öğretim giderlerine ayırdığı bütçeden, 2 milyar lira daha fazlasını faiz giderlerine ayırdığını görüyor ve şu çıkarımda bulunuyoruz: ‘Dünya 5’ten; faiz lobisi ise 26 milyon öğrenciden büyüktür(!)’ dedi.
Bu bütçenin genç işsizlerin problemlerine çare olabilecek bir bütçe olmadığını belirten Dal, açıklamasında “Saadet Partisi İl Gençlik Kolları adına, ülke kaynaklarının nereye harcandığını açıklamak, 84 milyon vatandaşımızın hakkını gözetmek en başta inancımızın bizlere yüklediği sorumluluğun gereğidir. Kabul edilen 2021 bütçesine bir başka pencereden daha bakmak gerekirse:
Uzaktan eğitim yöntemine geçilen bu süreçte binlerce köyde internet yok, tableti ya da bilgisayarı olmadığı için yine binlerce öğrenci eğitim sürecine dâhil olamıyor. Peki ya niçin? Kaynak ayrılmadığı için. 
Uygulanmaya başlanan bu bütçe, internete bağlanabilmek için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybeden öğrencilerimizin ihtiyaçlarını gidermek için hazırlanmış bir bütçe değildir. 
Uygulanmaya başlanan bu bütçe, KYK borcunu ödeyemediğinden dolayı icralık olan 280 bin mezunun derdine merhem olmak için hazırlanan bir bütçe değildir. Oysa 2021 yılı bütçesinde faiz lobisine ödenecek miktarın sadece %3’ü ile KYK borçlarının tamamını silmek mümkündür. 

Uygulanmaya başlanan bu bütçe 15-34 yaş aralığında bulunan; 770 bini ilköğretim, 698 bini ortaöğretim ve 961 bini yükseköğretim mezunu olmak üzere toplamda 2 milyon 429 bin genç işsizin problemlerine çare olabilecek bir bütçe değildir.” İfadelerini kullandı.
2021 bütçesinin İşçinin, atama bekleyen öğretmenin, sağlık çalışanlarının, çiftçinin, esnafın, emeklinin, işsiz gençlerin, KYK borçlusu mezunların, dar gelirli vatandaşların dertlerine çare olamayacağını aktaran İbrahim Dal, “83 milyon vatandaşın bütçesi belirlenirken toplumun bütün kesimleri gözetilmelidir. Öğrenciler, esnaflar, çiftçiler, işçiler, emekliler, memurlar… Toplumun bütün kesimleri için bütçeden adil bir şekilde pay ayrılmalıdır.  Eğer kaynaklar adil paylaşılmazsa sorunlar kaçınılmaz olur, kaynaklar adil paylaşılmazsa bir yerde israf varken diğer yerde yokluk yaşanır. Bütçede adil paylaşımı göz ardı eden siyasi iktidar; vergiler, bağışlar, cezalar, harçlar yoluyla vatandaştan topladığı kaynakları faize ve israfa aktarmaktadır. Uygulanmaya başlanan bu bütçe, özellikle salgın sürecinde derinleşen ekonomik krizle birlikte iş ve gelir kaybı yaşayan milyonlarca vatandaşın kayıplarını azaltacak bir bütçe değildir.
2021 yılı bütçesinde; 
İşçi yok, atama bekleyen öğretmen yok, sağlık çalışanları, çiftçi yok, esnaf yok, emekli yok, işsiz gençler, KYK borçlusu mezunlar yok, dar gelirli vatandaşlar yok. 
Peki, ne var 2021 yılı bütçesinde? 
Bakın bu bütçede faiz giderlerine ayrılan 179 miyar lira var.
Bu durum, Ocak 2021’den itibaren yüksek vergi artışlarının ve yeni bir zam yağmurunun başladığı ve devamının da geleceği anlamına gelmektedir. 
Yeniden büyük bir Türkiye vizyonuna çok uzak, yaşanabilir bir Türkiye hedefinin yanından bile geçmeyen bu bütçeyi hazırlayıp onaylamak, halkımıza yeni “acı reçeteler” vermekten başka bir şey değildir. 
Biz Saadet Partisi İl Gençlik Kolları olarak;
Başta gençler olmak üzere vatandaştan yana olmayan, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamayacak bu bütçeyi kabul etmemiz mümkün değildir ve bu bütçe bir kırmızı kartı hak etmektedir. 
BİZ, İLİMİZDE İKAMET EDEN BÜTÜN GENÇLER ADINA, 2021 BÜTÇESİNİ HAZIRLAYAN VE ONAYLAYAN SİYASİ İKTİDARA KIRMIZI KART GÖSTERİYOR VE SANDIKTA GÖRÜŞÜRÜZ DİYORUZ!” diyerek açıklamasını tamamladı.
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner180

banner132

banner203

banner221

banner198

banner212

banner213

banner214

banner224