Suyun Siyaseti Olmaz

Karadağ Sulama Projeleri İle 27 Yerleşim Yerinde 43.540 Hektar Alan Sulanacak Recep Konuk; “Suyun Siyaseti Olmaz. Su Ekmektir, Hayattır” Ova’ya 1 Milyar Metreküp Su Getirilecek

Suyun Siyaseti Olmaz

Karadağ Sulama Projeleri İle 27 Yerleşim Yerinde 43.540 Hektar Alan Sulanacak Recep Konuk; “Suyun Siyaseti Olmaz. Su Ekmektir, Hayattır” Ova’ya 1 Milyar Metreküp Su Getirilecek

20 Eylül 2017 Çarşamba 13:05
Suyun Siyaseti Olmaz


DSİ 4. Bölge Müdürlüğü doğrulusunda yapılan Karadağ Sulama Projeleri Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, üstünde çalışılan ve hazırlanan seçenek projelerle Karaman ve Konya Ovası’nın 650 milyon metreküp suya daha kavuşacağını ve toplamda 1 milyar metreküpü aşkın su ile ovanın su lüzumsiniminin büyük ölçüde giderileceğini söyledi. Recep Konuk, Karadağ 1,2,3 ve 4 Sulama Projeleri kapsamında 27 yerleşim yerinde 43.540 hektar alanın sulanacağını ifade ederek, “Yapılan yatırımlar hemşehrilerimizin görüşlerine bakılmaksızın hiçbir fark gözetmeden Anadolu’nun, Ova’nın su lüzumsiniminin karşılanması amacıyla yapılıyor. Suyun siyaseti olmaz, su ekmektir, hayattır” dedi. 

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü doğrulusunda Karaman TKDK Toplantı Salonu’nda Karadağ Sulama Projeleri Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. DSİ’nin Karaman’da gerçekleştirdiği yatırımların da değerlendirildiği toplantıya, AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, İl Genel Meclis Başkanı Celalettin Güngörer, İl Özel İdare Genel Sekreter Vekili Sezer Işıktaş, AK Parti Karaman İl Başkanı Mehmet Er, DSİ Bölge Müdürü Birol Çınar, projeler kapsamında sulamadan yararlanacak yerleşim yerlerinin muhtarları ve sulama kooperatifleri başkanları da katıldı.
Toplantıda konuşan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, Ova’nın ve Bölge’nin su probleminin halen devam ettiğine ilgi çekerek, “Su, ülkemiz tarımı ve üretimi amacıyla hayati ciddiye sahiptir. Su demek üretimin yükselmesi demektir. Ova’nın suya ne kadar lüzumsiniminin olduğunu biliyoruz ve bu lüzumsinimi karşılamak adına seçenek projeler geliştiriyoruz. Sulama konusu ile alakalı Ayrancı Barajı’ndaki kapalı dönem sulama projesiyle alakalı çalışmalar devam ediyor. Yine göletlerle alakalı çalışmalar da devam ediyor ve bunları yakından takip ediyoruz. İnşallah önümüzdeki vakitlarda bu çalışmaların bir bölümünü ihale edeceğiz, tamamlananları da dciddiye alarak açacağız. Bizler bugünün meselelerine deva bulmak kadar Karaman’ın geleceğini de kurtaracak işler gerçekleştirme ve o işlerin yapılması amacıyla gayret göstermekteyiz” dedi.
Ovaya havza dışı kaynaklardan su getirilmesi amacıyla projeler hazırlandığını ifade eden Recep Konuk, “Bizim ırmaklarımız, nehirlerimiz denizleri sulamaya devam etmesin, denizdeki tuzlu suları tatlı sularla sulamak yerine o tatlı sularla Karaman’ın, Konya’nın, Niğde’nin, Aksaray’ın, bütün Türkiye’nin topraklarını sulayalım istiyoruz. Karaman’ın topraklarına daha çok su getirelim ki Karaman çiftçisi ne ekerse eksin çok kazansın. Bunun amacıyla havza dışı su kaynaklarından Karaman’a su getirmek amacıyla çalışıyoruz. Karaman, Konya ve Aksaray’ı da amacıylae alan ve Ermenek Çayı’nın, Manavgat Suyu’nun, Akçay’ın suyunun bölgeyle buluşması bizim Karaman tarımı amacıyla birinci evvelceliğimizdir. Bununla alakalı mühim projeler yürütülüyor. Daha evvelce başlatılan projeler kapsamında Mavi Tünel’den aşağı yukarı 414 milyon metreküp su Ova ile buluşacak. Bize daha çok su lazımdı ve üstünde çalıştığımız seçenek projelerle Ovaya 650 milyon metreküp su daha getirilmesi amacıyla çalışmalar başlatıldı. İşte bu projelerin yaşama geçmesi ile toplamda 1 milyar metreküpü aşkın su Ova ile buluşturulmuş olacak. Bu suyun Ovaya getirilmesi ile Ova’nın daha çok sulanması sağlanacak ve tarımsal üretimin de emniyetinin sağlanacağı ciddi bir rahatlama olacaktır. İşte üstünde çalıştığımız sulama projelerinden biri de Karadağ 1,2,3,4 Sulama Projeleridir. Bu proje kapsamında 27 yerleşim yeri sulamadan yararlandırılırken 43.540 hektar alan da sulanmış olacak. Biz Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla beraber yürüttüğümüz bu çalışmaları hemşehrilerimizin görüşlerine bakılmaksızın hiçbir fark gözetmeden Anadolu’nun, Ova’nın su lüzumsiniminin karşılanması amacıyla yapıyoruz. Çünkü suyun siyaseti olmaz, su ekmektir, hayattır” dedi.
AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker ise toplantıda yaptığı konuşmada, “Ova’nın suyla buluşması konusu ile alakalı hep beraber çaba sarf ediyoruz. Su olmadan tarım yapılamıyor. Biz milletvekili seçildiğimiz günden beri Ova’ya suyu nasıl getiririz diye çalışmalar yapıyor, bu çalışmaları bakanlık nezdinde de sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Karadağ Sulama Projeleri’ni bölgemiz amacıyla mühim bir ismim olarak görüyoruz ve bu projelerin devamının yapılması amacıyla de çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Bu projeler belki biraz vakit alacak ama gayretlerimizin meyvelerini almaya başladık diyebilirim. Bu çalışmalarda emeği geride bıraktığımız herkese teşekkür ediyorum. Bu projelerin tamamlanarak yaşama geçmesi ile inşallah çiftçimiz daha çok kazanacak, Karaman kazanacak, ülkemiz kazanacak” dedi.
Konuşmaların sonrasında Karadağ Sulama Projeleri ile alakalı toplantıya katılan muhtarları ve Sulama Kooperatifi Başkanlarını bilgilendiren DSİ 4. Bölge Müdürü Birol Çınar, projelerin hazırlanması ve bir an evvelcesinde bitirilmesi amacıyla lüzum Bölge Müdürlüğü olarak lüzumse Bakanlık olarak gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, “Ülke ekonomimiz ve üreticilerimiz amacıyla suyun önemini biliyoruz. Ova’nın lüzumsinim duyduğu suyun seçenek kaynaklarla ova ile buluşturulması amacıyla aniden çok proje yürütülüyor. Bu projelerin yaşama geçmesi ile 1 milyar metreküp su Ova ile buluşacak. Suyun Ova ile buluşmasıyla sulanacak alanlar amacıyla de projeler hazırlanıyor. Devam eden projeler kapsamında özelde Karaman amacıyla mühim bir proje olan Karadağ Sulama Projeleri de bunlardan biri. Bu projenin başlatılmasında da Karaman Milletvekillerimizin mühim gayretleri oldu. Beraber çalıştık istişarelerde bulunduk ve henüz projelerin hazırlanmasında da bir hayli yol kat ettik” dedi. Çınar, Karadağ Sulama Projeleri kapsamında 27 yerleşim yerinin sulamadan faydalanacağını söyleyerek bu yerleşim yerlerinin de Kisecik, İslihisar, Demiryurt, Karalgazi, Eminler, Mesudiye, Mecidiye, Hamidiye, Yuvatepe, Dinek, Osmaniye, Beydili, Çoğlu, Salur, Ekinözü, Burunoba, Kameni, Ortaoba, Kılbasan, Çiğdemli, Sinci, Kazımkarabekir, Sudurağı, Akçaşehir, Karakışla, Yenikuyu, Çiğil olduğunu söyledi. DSİ Bölge Müdürlüğü’nün Karaman yatırımları ile alakalı da bulgular veren Birol Çınar, yaptığı sunumun sonrasında iştirakçilerin sorularını da cevapladı. 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner200

banner180

banner132

banner155

banner188