Konya Olarak Büyükbaş Sayısında Türkiye Birincisi Olduk

Konuk; panagro’yu kurduk, Konya olarak büyükbaş sayısında Türkiye birincisi olduk

Konya Olarak Büyükbaş Sayısında Türkiye Birincisi Olduk

Konuk; panagro’yu kurduk, Konya olarak büyükbaş sayısında Türkiye birincisi olduk

14 Eylül 2017 Perşembe 14:41
Konya Olarak Büyükbaş Sayısında Türkiye Birincisi Olduk

Genel Kurul çalışmaları kapsamında Hayıroğlu, Ovakavağı ve Yarma’da yapımcılerle bir araya gelen Başkan Recep Konuk, Konya Şeker’in değişmez amacının tarladaki üretimi büyütmek olduğunu söyleyerek “biz üretim artmadan kalkınmanın olmayacağını çok iyi biliyoruz ve daha çok üretmek ve daha çok ürettirmek amacıyla yatırım yaptık, yapıyoruz” dedi. 

“100’E YAKIN ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ”
Başkan Recep Konuk, 16 Eylül Cumartesi günü yapılacak Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Seçimli Olağan Genel Kurulu evveli Konya’nın dört bir doğrultusunda çiftçilerle buluşmaya devam ediyor. Başkan Konuk bu çerçevede dün de Karatay ilçesine bağlı Hayıroğlu, Ovakavağı ve Yarma’da çiftçilerle bir araya geldi. 
Çiftçilerin yoğun alakalısiyle karşılanan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’a yapımcıların sevgi gösterileri ilgi çekti. Başkan Recep Konuk, konvoylarla karşılandı. 
Gittiği her bölümde halkla kucaklaşan, çiftçilerin dertlerini dinleyen, Genel Kurul çalışmaları ile alakalı bilgi veren Başkan Recep Konuk, Hayıroğlu, Ovakavağı ve Yarma’da çiftçilere seslendi.
“Konya Ovasının cefakâr çiftçisi emeğinin karşılığını alsın, üretsin, ürettiği para etsin, toprağına sahip çıksın, köyünü, yerleşim konumunu bırakıp gitmesin, ülke ekonomisine katkı yapsın diye gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık. 45 Tesis yaptık, 100’e yakın ülkeye dışalım yaptığımız Torku markasını oluşturduk ve ülkemizin en büyük 5 besin firmasından birisi durumuna geldik” diyen Başkan Konuk, “çiftçinin derdi bizim derdimizdir. Biz üretim olmadan kalkınmanın olmayacağını çok iyi biliyoruz ve daha çok üretmek, daha çok ürettirmek amacıyla yatırım yapıyoruz. Yaptığımız yatırımlarla Konya Ovasında bundan sonra mısır, ayçiçeği, patates de para ediyor. Biz, bu varlıklı toprakların fukara bekçileri olmayacağız, diyerek çıktık yola. Besilerimiz değerli, ürettiklerimiz değerli, elmamız, üzümümüz değerli. Biz işte bunun amacıyla çalıştık, mücadele ettik. Bizim fabrikalarımızda işlediğimiz ürünlerin fiyatı Türkiye ortalamasının her ürün grubunda üstünde, biz çiftçimizi, çiftçimizin ürününü, üretimini koruyoruz” şeklinde konuştu.

“SÜT, KANALLARA DÖKÜLÜYORDU”
“Attığımız her aşaması yapımcımiz, çiftçimiz daha çok kazansın diye atarız” diyen Başkan Recep Konuk, “lafla peynir gemisi yürümez, çalışacaksın, bir taraftan fabrika kuracaksın, diğer taraftan bu fabrikaların ürettiklerini satacağın pazarlar oluşturacaksın. Devasa bir sistemi yöneteceksin, bunu akıl terleterek, gecemizi gündüzümüze katarak başarabiliriz. Biz bu tesisleri süs olsun, bir fabrikamız daha olsun diye yapmadık. Bu fabrikalar çiftçinin ürettiği yere düşmesin, çiftçinin ürünü tarlada kalmasın, çiftçinin ürettiği elinde kalmasın, çiftçinin ürettiğine talep artsın, çiftçinin ürünü değerini bulsun, çiftçi alın terinin karşılığını alsın diye yaptık. Dün çiftçimiz sütünü para etmiyor diye kanala döküyordu. Besi para etmiyordu, çiftçinin malını alan parayı ödemiyor, ödeyen, derde derman olacak şekilde ödemiyordu. İnsanlarımızı hayvancılıktan uzaklaştırmışlardı. Ama şimdi Konya Şeker var, Torku var, Panagro var, garanti alıcı var. Bakın sasenear açıklandı, Konya’da büyük baş hayvan adedi 800 bini geçmiş. Türkiye’de 14 milyon hayvan varlıklıliği var ve bunun 805 bini Konya’da. Konya büyükbaş hayvan adedinda birinci sıraya oturmuş. Dün niye olmuyordu bu? Panagro kuruldu, vatandaş kendisini emniyette hissetti, biz olduğumuz amacıyla mal piyasada değer buldu. Alıcılar kendini buna göre ayarlamak mecburiyetinde kaldı. Kim kazandı, yapımcı kazandı, çiftçi kazandı” şeklinde konuştu.  

“OTURDUĞUN YERDEN AYÇİÇEK FİYATI VERMEK KOLAY”
Ayçiçek içeriğine da değinen, Başkan Recep Konuk, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Oturduğun yerden ayçiçek fiyatı vermek basit. Bakın Konya’da biz Hamyağ Fabrikasını kurmadan evvelce ayçiçeği üretimi senelik 50 bin tonu bulmuyordu. Biz fabrikayı açmadan senelik en çok 50 bin ton üretime ulaşılmıştı. Şu anda Konya 400 bin ton ayçiçeği üretiyor. Konya Şeker olmasa, ayçiçeğinin alım garantisi olmasa bu saseneara çıkar mıydı? Ayçiçeğini insanlar güvenle üretebilir miydi? Bu fiyatları biz vermesek bu sürdürülebilir miydi? Konya Şeker bunu yapar iken de Türkiye’deki yatırım ikliminden faydalandı. Yatırım iklimi iyi olmasa biz bunları yapamazdık. Şimdi bana derhal fiyatı açıkla, diyorlar, bunu diyenlerin kafasında bir tek şey var, beklemek istemiyor, derhal ürününü satmak istiyor, kendince haklı. Ama çiftçi bunu düşünürken biz ayçiçeğinin geleceğini düşünmek mecburiyetindeyız, ayçiçek eken tüm çiftçileri düşünmek mecburiyetindeyız. Kantarları açarız, 10 gün içersinde tüm ayçiçeğini alırız. Peki, ne kadar alırız? Bizim işleyeceğimiz ayçiçek 110 bin ton. Biz bu kadarını alırız. E diğerları ne olacak? Geriye 290 bin ton ayçiçeği kalıyor. Konya Şeker aldı, benim depolarım doldu, dedi, kantarları kapattı, şimdi size soruyorum, ayçiçeği ne olur? Ayçiçeğini bitirirler, ayçiçeğini öldürürler. Konya Şeker alıcı olmadığı vakit iş diğer bir yere gider. Onun amacıyla Konya Şeker küçük küçük kendisi alırken, regülasyon vazifesini de yapacak, o kalan 290 bin ton ayçiçeğinin de kendi aldığı fiyatlarla alınmasını sağlayacak. Biz bunu hesap ediyoruz. Biz ucuz siyaset yapmayız. 
Tekrar ediyorum, biz geride bıraktığımız seneki fiyattan daha düşük bir fiyatla almayacağız ve diyorum ki, bizim çiftçimizin eline Türkiye’de büyük firmalar dâhil hiçbir firmanın ayçiçeği amacıyla yaptığı ödemeden az ürün bedeli geçmeyecek. Biz çiftçimizi ezdirmeyiz, çiftçimizin malının heder olmasına müsaade etmeyiz. Malın değer bulması amacıyla, ayağa düşmemesi amacıyla mücadele veriyoruz.  
Ayçiçeği bu bölgenin en mühim ürünlerinden biri durumuna gelmiştir. Bölge çiftçisi ve tarımı amacıyla ayçiçeğini korumamız gerekiyor. Ayçiçeğini çok üretirsek, hem ülke kazanır, hem yapımcı kazanır. Ayçiçeği çok su istemiyor, sene ortamında üç defa, dört defa sulama yetiyor, ayçiçeğini üretimini kesinlikle ama kesinlikle bu bölümde korumamız, ayçiçeği üretimini sürdürülebilir durumda tutmamız gerekiyor”

“GENEL KURULA MUTLAKA GELİN”
“Bizim sizden ricamız size sahip çıkan kurumunuza sahip çıkın. Bu nasıl olur? Bu Genel Kurula gelerek olur, Genel Kurul’a gelin” şeklinde konuşmasını devam ettiren Başkan Recep Konuk, “Bugün bu kurumla alakalı bir sürü tezvirat üretenler var. Bunu niye yapıyorlar? Çünkü çok bireyin ayağına bastık, ithalatçının ayağına bastık, Konya çiftçisinin üzerinden basit kazananın ayağına bastık, tefecilerin ayağına bastık, o ayağına bastıklarımız bu kurumun büyümesini istemiyor. Ama bu kurumun sahibi var, çiftçilerimiz bu kurumun sahibidir. Çiftçimiz bir gününü ayırsın, Genel Kurula gelsin. Sizi Genel Kurula bekliyorum. Şundan emin olun, Biz çiftçi amacıyla mücadele ediyoruz, rafta mücadele ediyoruz, üretimde mücadele ediyoruz, diğer yerlerde, diğer ortamlarda mücadele ediyoruz” dedi.
Niye diğernlığa yine aday olduğunu da ifade eden Başkan Recep Konuk, “sizin rızanız olmadığı amacıyla gidemedim” dedi
2019 senesinde Türkiye amacıyla çok mühim bir devresinin de başlayacağını ifade eden Başkan Konuk, “bundan sonra kanunları, milletin seçtikleri yapacak, sahip olunan sistem idaresi bürokrasiye vermiş ama 2019’da bu devre bitecek, vesayet devresi tamamiyle bitecek” dedi. 

Son Güncelleme: 14.09.2017 14:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner200

banner180

banner201

banner132

banner155

banner188