Konuk Cihanbeyli’de Konuştu

Konya’da üretileni konya’da işliyoruz

Konuk Cihanbeyli’de Konuştu

Konya’da üretileni konya’da işliyoruz

12 Eylül 2017 Salı 12:56
Konuk Cihanbeyli’de Konuştu

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Cihanbeyli’de çiftçilerle buluştu. Konya Ovasında su olmadan tarımın yapılamayacağını ifade eden Başkan Recep Konuk, “Bizim insanımız çalışıp, üretiyor, diğerleri para kazanıyor, dönemini kapattık. Bazı kişiler kene gibi yapımcının sırtına yapışmış, onun üstünden para kazanıyordu. O vakitları kapattık. Biz milletin, çiftçimizin üretimi artsın diye uğraşıyoruz. Hem kalitelisini üretiyoruz, hem sağlıklısını” dedi.

“ÇİFTÇİYE YAPILAN EMEK İBADETTİR”
AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 16 Eylül 2017 Cumartesi günü yapılacak 65. Olağan Genel Kurulu çalışmaları amacıyla Cihanbeyli’deydi. 
Konuk programa Taşpınar Mahallesinden başladı ardından ise Günyüzü, Cihanbeyli Merkez ve Yeniceoba’da yapımcılarle buluştu. 
Başkan Recep Konuk’a ilgi yoğundu. Cihanbeyli’de Belediye Konferans Salonunda yapımcılara seslenen Başkan Recep Konuk burada yaptığı açıklama mühim konulara değindi. “Ben çiftçiye oluşturulan hizmetin, çiftçi amacıyla sarf edilen emeğin ibadet bulunduğuna inanan birisiyim” şeklinde konuşmasını devam ettiren Başkan Recep Konuk,  çiftçilerden kesinlikle Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu’na katılmalarını istedi. 
“Ülkemize çok büyük saldırılar var, ülkemizi ve birliğimizi amaç alan terör örgütleri diğer ülkelerin vesayetçileridir. Bu terör örgütlerinin tamamı diğer ülkelere çalışmaktadırlar. Bu terör örgütleri ideoloji amacıyla ülkemize saldırmıyorlar. İnşallah birlik ve birliktelikle bu süreci kuvvetli bir şekilde aşacağız, 2019’a kuvvetli gireceğiz. Tanrı kısmet ederse 2019’da ülkemiz vesayet sisteminden tamamiyle kurtulacak” diyen Başkan Konuk yapımcıların en çok gündeme getirdiği ayçiçeği konusu ile ilgili da açıklamalar yaptı. 
Konuk şu şekilde konuştu; “Çiftçinin bir işi varsa biz çiftçiden daha çok düşünüyoruz. Ayçiçeği fabrikasını büyüteceğiz. Hem de rafineri de kuracağız. Ayçiçeğini yayabilmek amacıyla elimizden geleni yapacağız. Ayçiçek az suyla yetişiyor. Ayçiçeği üretimini güvenliğini sağlamak ve büyütmek çok mühim. Bu devletimiz ve ülkemiz ekonomisi amacıyla de çok mühim. Ülkemiz yağlı tohumlar amacıyla yüklü miktarlarda dışarıya para ödüyor. Ayçiçeğini koruduğumuzda bu giden paraların içeri de kalmasını sağlamış oluruz. Şunu size açık sözlülükle ifade ediyorum. Biraz bekleyin, bu süreçten kazançlı çıkacak olan çiftçimizdir. Kesinlikle geride bıraktığımız yıl aldığımız fiyattan daha aşağı fiyattan almayacağız ve muhakkak en çok fiyat veren kurumdan da bizim fiyatımız aşağı olmayacak. Süreci akıllıca götürmeliyiz ve Konya Şeker’in regülasyon vazifesini iyi anlamanızı rica ediyorum. Biz sizin ürettiklerinizin kıymetli olmasını istiyoruz.” 

“KONYA’DA ÜRETİLENİ KONYA’DA İŞLİYORUZ.”
Konya Şeker’in bölge çiftçisinin emeğinin heba olmasını önlediğini ifade eden Başkan Recep Konuk, “Bizim hayvanımız İzmir’i, İstanbul’u dolaşır, orada işlenir, ondan sonra bize tüketime gelirdi. Ama biz bunu Panagro ile değiştirdik, bundan sonra kendimiz ürün durumuna getiriyoruz, sütü kendimiz satıyoruz, süt ürünlerini kendimiz satıyoruz, eti kendimiz satıyoruz, et ürünlerini kendimiz satıyoruz, hem de yalnızca ülkemize değil dünyaya satıyoruz. Konya’da üretileni Konya’da işliyoruz. Üretici getiriyor malını fabrikaya veriyor, alacağı fiyat belli, satacağı fiyat belli. Böylece para bölgemizde kalıyor, çiftçimiz kazanıyor. Bizim insanımız çalışıp, üretiyor, diğerleri para kazanıyor, dönemini kapattık. Bazı kişiler kene gibi yapımcının sırtına yapışmış, onun üstünden para kazanıyordu. O vakitları kapattık. Biz milletin, çiftçimizin üretimi artsın diye uğraşıyoruz. Hem kalitelisini üretiyoruz, hem sağlıklısını” dedi. 
Hiçbir vakit bölgecilik uygulamadıklarını ve bundan sonra da yapmayacaklarını bildiren Başkan Recep Konuk yatırımlara da devam edeceklerini belirtti. Çumra Şeker kurulduğunda meydana gelen 2 Milyon Tonluk kotayı tüm bölgelere eşit dağıttıklarını da ifade eden Konuk, “çok açık ifade ediyorum, fizibil proje getirin gereğini yapalım. Biz yatırımlarımız amacıyla kimseden bir kuruş para almayız, kendi kaynaklarımızla yaparız” dedi. 

“SU OLMADAN TARIM OLMAZ”
 “İnşallah buralarda sular güldür güldür akacak, inşallah bunu hep birlikte göreceğiz” diyen Başkan Recep Konuk, “Konya Ovasına kesinlikle değişik birkaç seçenek düşünülerek su getirilmelidir. Örneğin Manavgat’ın tatlı suyu tuzlu denize akıyor. Burada topraklar kurumuş, çoraklaşmış su bekler. Ne yapıp edip Konya Ovasına bu suları getirilmesi amacıyla ön ayak olmalıyız. 
Konya Ovasına suyu getirmek amacıyla birtakım güzel çalışmalar var. Burada onlardan da bahsedeyim. Köprüçayın suyunun Konya Ovasına inmesi, Göksu’ya akan Gevne’nin tekrar cazibeyle Konya Ovasına gelebilir bulunduğu görüldü.  İnşallah bu iki proje ile su Konya Ovasına cazibeyle gelecek. Üçüncüsü ise Ermenek’teki barajı besleyen Ermenek Çayı var. Ermenek Çayı cazibeyle gelemiyor ama onun da motopomp ya da ideal şekilde gelmesi amacıyla projeler üstünde çalışılıyor. Konya Şeker tarımsal endüstri demektir. Tarım ürünlerini su olmadan üretemeyiz, su olmadan tarımı sürdüremeyiz. Susuz tarım iç göç demektir, Cihanbeyli’den insanların göç etmesi demektir. Biz insanımızı doğduğu yerde doyurmak zorundayız. 
Su olmadan biz rekabetçi tarımı yapamayız. Fakat bir ailenin karnını doyuracağı, sahip olunan nüfusun onda birinin yaşadığı, belki eskiye dönmüş bir anlayışla susuz tarım gidebilir. Bu da rekabetçi olmaz. Ürettiğinizi maliyetinin üstünde satamazsınız. Konya Ovasının, Cihanbeyli’nin, yani bizim olmazsa olmazımız sudur. 
Bölgenin problemini biliyoruz, bu problemleri çözüme ulaştırmak amacıyla içten çaba sarf edeceğiz. Bunun amacıyla birlikte çalışacağız, 2019 senesi Türkiye’nin istikrarının oluşacağı yıllardır. Bu süreci çok iyi kullanmalıyız” şeklinde konuştu. 
Gerçekleştirdiği toplantılarda çiftçilerle sohbet eden Başkan Recep Konuk’a yapımcılar bölgeye oluşturulan yatırımlar amacıyla teşekkür etti. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner200

banner180

banner201

banner132

banner155

banner188