Çiftçimizin Sorunlarına Çare Olacak İşler Yapıyoruz

Konuk; torku ile tarlada zahmeti çeken çiftçi rahmete de ortak oldu

Çiftçimizin Sorunlarına Çare Olacak İşler Yapıyoruz

Konuk; torku ile tarlada zahmeti çeken çiftçi rahmete de ortak oldu

13 Eylül 2017 Çarşamba 11:31
Çiftçimizin Sorunlarına Çare Olacak İşler Yapıyoruz

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Beyşehir ve Seydişehir’de yapımcılarle bir araya geldi. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 65. Seçimli Olağan Genel Kurul Çalışmaları kapsamında burada çiftçilere hitap eden Başkan Konuk, “unun kaynağı bizim tarlalarımızdı, şeker bizim elimizdeydi, yağ bizim ürettiklerimizden sıkılıyordu ama helvayı diğerleri karıyordu. Şimdi unu şekeri yağı yapan helvayı da karıyor. Yani zAhmetini çeken rAhmetine de ortak olabiliyor. Bugün Torku ürünleri 100’e yakın ülkede satılıyor. Bu Konya Ovasındaki üretimin emniyetidir” dedi.

KONYA ŞEKER OLMASA ÇİFTÇİNİN HALİ NİCE OLURDU? 
AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 65. Seçimli Olağan Genel Kurul’u çalışmaları kapsamında Beyşehir ve Seydişehir’i ziyaret etti. 
Bölge çiftçileri doğrulusunda coşkuyla karşılanan Başkan Recep Konuk Beyşehir’de ve Seydişehir’de bölge çiftçisine seslendi. Bölgede tespit edilen sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantılara, ilçe Belediye diğernları da katıldı.
Beyşehir girişinde çiftçiler uzun konvoyla Başkan Recep Konuk’u karşıladılar. 


Çiftçiler Seydişehir ile Beyşehir yolunda Başkan Recep Konuk’un yolunu keserek, “Recep Başkan geldi, bugün bizim bayramımız” diyerek halay çektiler. 
Başkan Recep Konuk’u Seydişehir’e girerken de davulla zurnayla karşılayan Seydişehirli yapımcılar ilaveten Başkan Recep Konuk’a bir de kepenek giydirdiler. 
Beyşehir’de kalabalık bir yapımcı topluluğuna seslenen Başkan Recep Konuk, Konya Şeker’in meydana getirdiği sayısal sayısal değerin bölge çiftçisi, bölge ekonomisi ve Türkiye’de tarımın problemlerinin çözümü amacıyla ne manaya yaklaştığını anlattı. 
Üreticinin problemlerine deva olacak işler gerçekleştirme amacıyla bugüne kadar gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Konuk, “Yaptığımız tüm yatırımlar yapımcının geleceğini ilgilendiren yatırımlardır. Bizim tüm yatırımlarımız yapımcıya daha çok ürettirmek amacıyladir. 
Burada şunu da ifade edeyim, sat kurtul ile at kurtul ile bu ülke kalkınmaz. Yaptıklarınızla kurtaracaksınız, yaptığınız işlerle bu ülkee, bu ülkein üretimine, geleceğine katkı yapacaksınız. Biz her yaptığımız yatırımda yapımcının ürününün değer bulmasına vesile olduk. Konya Şeker olacak, Konya Şeker büyüyecek, Konya Şeker daha çok ürünü işleyebilecek endüstri altyapısına sahip olacak ki yapımcının ürettiği mal değer bulsun. Bu topraklarda para etmediği amacıyla sütün döküldüğü günleri yaşadık. Vatandaşın elindeki besi yok parasına alınır, diğer yerlerde işlenir, kârı diğer biri alırdı. Ama şimdi yapımcı kendi fabrikasını kurdu, Panagro’yu kurduk. Bugün bizim tesislerimize günlük 860 Ton süt alınıyor. Dile basit, günlük 860 Ton süt. Biz eti kendi tesislerimizde işlemeseydik etin fiyatını bu kadar stabil duruma getirebilir miydik?
“Eskiden unun kaynağı bizim tarlalarımızdı, şeker bizim elimizdeydi, yağ bizim ürettiklerimizden sıkılıyordu ama helvayı diğerleri karıyordu. Şimdi unu şekeri yağı yapan helvayı da karıyor. Yani zAhmetini çeken yapımcı rAhmetine de ortak olabiliyor” dedi. 

KONYA ŞEKER YATIRIMLARINI KİMSEDEN PARA TOPLAMADAN YAPTI
“Bugün Torku ürünleri 100’e yakın ülkede satılıyor.  Bu Konya Ovasındaki üretimin de emniyetidir” şeklinde konuşmasını devam ettiren Başkan Recep Konuk, “Başta Amerika ve Japonya olmak üzere dünyanın çoğu yerine Torku ürünleri, Konya çiftçisinin ürünleri gitmektedir. Bugün Afrika’dan Orta Asya’ya, Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Uzak Asya’ya Torku gofreti, Torku bisküvisi, Torku çikolatası gitmektedir. Ne var o ambalajın içersinde? Sizin ürettiğiniz buğdaydan imal edilen un. Sizin ürettiğiniz pancardan imal edilen şeker. Sizin ürettiğiniz ayçiçeğinden imal edilen yağ. Biz sizin ürettiklerinizden oluşturulanları binlerce kilometre uzaklarda da satacağız, satabileceğiz ki, siz burada daha çok üreteceksiniz. 
3 Milyar 600 Milyon Dolar yatırım yapmışız. Dile basit. Bu yatırımı yapar iken, kimseden para istedik mi? Para topladık mı? Peki, çiftçiden aldığımız ürünleri ucuza mı aldık? Konya Şeker tüm yatırımlarını hiç kimseden para toplamadan, kendi öz kaynaklarıyla yaptı. Bunları biz kendi öz kaynaklarımızla başardık. Sizin ürününüze hep en iyi fiyatı verdik. Ödemelerimizi hep tam saatinde yaptık, hem de erken yaptık, çiftçimiz kazandı, çiftçimizi hiçbir vakit desteksiz bırakmadık, çitçimizin derdine derman olduk. Bu yatırımları yapar iken hisse senedi mi sattık? Böyle bir para mı topladık? Esasında Hansın cebinden almışız, Hasan’ın cebine koymuşuz, iş bu kadar basit. Bu yatırımlar çalışmakla, mücadeleyle, kendi öz kaynaklarımızla yapıldı. 
Bugün Torku Türkiye’nin ilk 500 firması arasında sasenear konsolide edildiğinde 16. sırada yer alıyor. Peki, şunlar neyle olur? Bunlar lafla olmaz, şunlar konuşmakla yapılmaz. Bunlar icraatla olur, çalışmakla olur. Bu iş ahkâm kesmekle olmaz, gecenizi gündüzünüze katmakla olur” şeklinde konuştu. 

KONYA ŞEKER DÜNYANIN EN BÜYÜK 5 GIDA ŞİRKETİNDEN BİRİSİ OLACAK
Konya Şeker’de elde edilen bu deneyimin tüm Türkiye’ye yaseneması gerekliliğini de bildiren Başkan Recep Konuk konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Bu kooperatif sistemi kalkınmamızın emniyeti olabilecek bir sistemdir. Tüm Türkiye bu sistemden faydalanmalıdır. Bugün Torku Türkiye’nin ilk 5 besin firması arasında. Bu da yetmez. Dünya’nın en büyük 5 besin firmasından birisi olacağız. Bunun amacıyla çalışıyoruz, daha çok çalışacağız. Bundan 18 sene evvelce şunları başaracağımızı söyleseydik, kim inanırdı ama bugün başardık. Torku’nun bugün yalnızca marka sayısal sayısal değeri tam 720 Milyon Dolar. Bu yalnızca isim bedeli. Tabi şunları yapar iken çok çok insanın ayağına da bastık. Ne kadar çok tefecinin canını sıktık. Sadece tefecilerin değil, diğer çoğu insanın da canını sıktık. O günleri hatırlayın, bir temlik kredisi çekiyorduk, yüzde 70 faiz ödüyorduk, çok çok kesinti yapıyorlardı. O günlerden bu günlere geldik. O ayağına bastıklarımız rahat durmuyor. Bugün 100 kilometre yol giden bir vasıta bunun 2 kilometresinde bizim çiftçimizin ürettiği pancarın etanolünü yakıyor. İşte şunları yapar iken birilerinin ayağına basmış oluyorsunuz. Onun amacıyla bir fırsatını bulup buraya çökmek istiyorlar. 
Beyşehir, Seydişehir Bölgesi’ne Patates Fabrikası kurduk. Vatandaşımız patatesi bilmiyordu ama şimdi patates ekiyor. Patatesten kar elde ediyor. Cihanbeyli’ne fabrika kurduk, Altınekin’e Ham Yağ İşleme Fabrikası kurduk. Kaşınhanı’na dünyanın en büyük Et Süt Entegre Tesisini kurduk. Çumra’ya bir besin merkezi kurduk. 45 fabrika kurmuşuz. Daha çok imkâna sahip olunca daha da çoksını yapabiliriz, daha da çoksını yapmalıyız. 
Bu yatırımlarla köyden kente göçü de önlemiş oluyoruz. Beyşehirli Beyşehir’de ekmeğini bulsun, Seydişehirli Seydişehir’de kalsın. 
Anadolu insanı Anadolu’da yaşamalı, işini bulmalı, burada gelir elde etmeli. Anadolu’nun güvenliği de bu tür sağlanabilir. Anadolu’nun katma sayısal sayısal değeri Anadolu’da kalmalı. 
8 Milyar TL’yi aşkın ciromuz var. Bunlar basit kurulmaz. İnsanımıza hizmet ettik, üretimi koruduk, yapımcıyi koruduk, ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatına katkı yaptık.” 

BEN BU GÜNE KADAR BİR KURUŞ TEMETTÜ ALMADIM
Konya Şeker’in Konya ekonomisine büyük katkısı olduğunu ifade eden AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Çumra Şeker’in kotasını Belediye diğernlığımız döneminde almıştık. 2 Milyon Tonluk kota vardı, Konya Şeker’e bedelsiz verdik ve tüm bölgelerimize eşit dağıttık. Ben bu güne kadar bir kuruş temettü almadım, bu konuyla alakalı Genel Kurul’dan karar çıkardım. Bir Çin Atasözü bulunmaktadır, bir şahıs bir yerde sıksık oturuyorsa ve kalkmak istemiyorsa kesinlikle altına bir bakın, bir kokuşmuşluk olabilir, derler. Ben kalkıyorum, kalktığımı ilan ettim, gelin bakın, bizim her şeyimiz net, şeffaf, resmi görebilirsiniz, hiçbir kokuşmuşluk bulamazsınız. Ama çiftçimiz, yapımcımiz sensiz olmaz gitmemelisin dedi, çalışma arkadaşlarımız da milletimizin seçtiği irade de aynı şeyi ifade etti onun amacıyla yine beraberyiz. Bu kurumu heba edemeyiz, bu birikimi heba edemeyiz. Onun amacıyla kaldık. İnşallah buraları beraber yöneteceğiz, yönetmeye devam edeceğiz. Dün çok zor, hem de imkânsız denilenleri yaparak bugüne geldiysek, yarın mümkünatı olmayanları da başaracağız, hayal sınırlarını zorlayacak işlere imza atacağız. Bugün hayal gibi gelebilir. Ama esasen hayal kuracaksınız ve bu hayalinizi gerçekleştirme amacıyla de planlı bir şekilde çalışacaksınız, o noktaya odaklanacaksınız. Helaliyle, hakkıyla kazanan insanların başaramaması söz hususu olamaz. Buna Tanrı kefildir” dedi. 

BİZİM GİZLİ KAPAKLI İŞİMİZ YOK
Çiftçilere kesinlikle Genel Kurula katılmaları noktasında da davette tespit edilen Başkan Recep Konuk, “Genel Kurulumuza kesinlikle gelin siz gelin ki 1 Fabrikayı 45 Tesis yapar iken ayağına bastığımız akbabalar, tefeciler gelmesin. Şair ne demiş, sahipsiz yurtın batması haktır, siz sahip çıkarsanız yurt batmayacaktır. Siz gelin ve ayağına bastıklarımız bu kurumun sahipsiz olmadığını bir kez daha net bir şekilde görsün. 
Bizim kimseden korkacak bir şeyimiz yok. Ben bir çiftçi ailesinin çocuğuyum, ben pancar da ekiyorum, ayçiçeği de ekiyorum, mısırda ekiyorum. Hangi ürün kaç lira? Gider ne? Hepsini biliyorum. Bu süreçte bir sürü saçma sapan iddialar duyduk. İşte Konya Şeker batıyor, ondan gidiyor, dediler. Oysa Konya Şeker bugün çok kuvvetli bir noktada ve bizden korktukları amacıyla bu söylentileri çıkarıyorlar. Biz tüm birikimimizi buraya vakfederek bu günlere geldik. Konya Şeker’in ödeyemeyeceği bir borcu, yok. Bizim saklı, gizli, kapaklı bir işimiz yok. Kim neyi merak ediyorsa gelsin ifade edelim. Muhasebe kayıtlarımız ortada Konya Şeker kuvvetlidür ve kuvvetli bir şekilde yoluna devam etmektedir. Biz bilye boncuk oynamıyoruz. 
Şunu da siyasi saiklerle bırakmak istediğim yalanını yayanlara söyleyeyim, Konya Şeker’in kapısındaki eşikte çul olmak, o büyük tahtlarda pul olmaktan daha iyidir. Bizim şahıssel kariyer hesabımız olsaydı bunu 2 sene evvelce yapardım.  O söylentileri yayanlar bu işin ardında bulunmaktadır bir çapanoğlu diyenler birinin kendi rızasıyla makam terk etmesini anlayamayanlar. Ben buradan bir kez daha açıkça söylüyorum, kalkayım dediğim de samimiydim ve hiçbir hesabım yoktu” ifadelerini kullandı. 

“Akıl akıldan üstündür, işe yaracak her düşünce bizim amacıyla değerlidir” diyen Başkan Recep Konuk, adaylar varsa, bu kadar büyük bir ekonomik gücü, sosyal yapıyı yönetmeye aday olanlar varsa onlara da saygı duyuyoruz, onların da görüşlerine değer verdiğimizi belirtmek istiyorum” dedi. 

Başkan Konuk, Seydişehir’de arazi bozukluğu çözüldüğü anda içersinde restoranın da olduğu bir Doğrudan Satış Mağazası kuracaklarını da ifade etti.  

Son Güncelleme: 13.09.2017 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner200

banner180

banner201

banner132

banner155

banner188