Tarımsal Destekler Belli Oldu

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu

Tarımsal Destekler Belli Oldu

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu

19 Ağustos 2017 Cumartesi 11:02
Tarımsal Destekler Belli Oldu

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için deKar başına 13 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak suretiyle 17 lira destek verilecek. 

metin boyutu  
metni yazdır 
Bakanlar Kurulunun "2017 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar"ı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, ÇKS'ye dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için deKar başına 13 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak suretiyle toplam 17 lira, çeltik, pamuk için deKar başına 36 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak suretiyle 40 lira, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, patates için deKar başına 17 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak suretiyle 21 lira, aspir, nohut, mercimek, kuru fasulye için deKar başına 11 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak suretiyle toplam 15 lira, fındık, yem bitkileri, çay, kuru soğan, kanola ve diğer ürünler için deKar başına 9 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak suretiyle 13 lira, nadas için de 5 liralık mazot desteği verilecek.
Toprak Analizi Desteği olarak asgari 50 deKar ve üzeri tarım arazilerinde, her 50 deKar araziye kadar analiz başına yetkili Toprak Analiz Laboratuvarlarına 40 lira destek sunulacak.

Organik Tarım Desteği için kategorilerine göre deKara 10 - 100 lira ve arıcılığa da kovan başına 10 lira destek sağlanacak. 

İyi Tarım Uygulamaları desteklemesi çeltik, örtüaltı, süs bitkileri, tıbbi aRomatik bitkiler, meyve ve sebzeler için deKara 10-150 lira arasında destek verilecek ve ilaveten bu sene alabalık, çipura, levrek için kilogram başı 25 kuruş olarak iyi tarım programları kapsamında üreticiler desteklenecek. 

Fındık üreticilerine deKara 170 lira alan bazlı destek

Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesi programlarında deKara 100 lira ödenecek. Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği, söz konusu havza modeli kapsamında belirlenen yerlerde yapılan üretimde deKara 170 lira olarak ödenecek.

Fark Ödemeleri Kapsamında belirlenen havzalarda yetiştirilecek ürünler belirleme edildi. Bu kapsamda kilogram başına yağlık ayçiçeğine 40 kuruş, kütlü pamuğa 80 kuruş, soya fasülyesine 60 kuruş, kanolaya 50 kuruş, aspire 55 kuruş, dane mısıra 3 kuruş, buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikaleye 5 kuruş, çeltiğe 10 kuruş, kuru fasulyeye, nohuta, mercimeğe 30 kuruş, zeytinyağına 80 kuruş ve çaya 13 kuruş destek verilecek. 

Su kısıtı olan bölgelerde nohut, mercimek ekenlere verilen fark ödemesine ilave yüzde 50 destek ödenecek. Damlama sulama ile sulanan alanlar hariç dane mısıra destekleme ödemesi yapılmayacak. 

Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline göre yem bitkileri desteği, yapay çayır mera ve yonca için 4 yıl, korunga için 3 yıl süreyle, tek yıllık yem bitkileri ekilişlerinde ise üretim yaptıkları yıl için ürünü hasat etmeleri kaydıyla deKar başına verilecek destekler de belirlendi.

Bu kapsamda, kuru yoncaya yıllık deKar başına 40 lira, sulu yonca ve korungaya yılda deKara 60 lira, tek yıllıklar, silajlık tek yıllıklar, silajlık kuru mısır için deKar başına 40 lira, yapay çayır mera yılda deKar başına 60 lira, silajlık sulu mısır deKar başına 90 lira olarak belirlendi.

Yeraltı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtı olduğunun Bakanlıkça belirleme edildiği havzalarda 2017 yılında ekilen fiğ, macar fiği, burçak ve mürdümük için yem bitkisi desteğine ilave yüzde 50 destek verilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner132

banner180

banner203

banner208

İstanbul escort bayan