Çiftçi Bize İstedi Diye Devam Ediyoruz

Konuk, çiftçinin geleceği sat kurtul ile değil kur kurtar ile kurtulur

Çiftçi Bize İstedi Diye Devam Ediyoruz

Konuk, çiftçinin geleceği sat kurtul ile değil kur kurtar ile kurtulur

08 Eylül 2017 Cuma 12:16
Çiftçi Bize İstedi Diye Devam Ediyoruz

Başkan Konuk startı Karkın’dan verdi. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi 65. Seçimli Genel Kurul Çalışmalarını Karkın’dan başlatan Recep Konuk burada çiftçilere hitap etti. 
Karkın Düğün Salonunda oluşturulan toplantıya katılım çok yoğundu. Tıklım tıklım salonu dolduran yapımcılara seslenen Başkan Recep Konuk 16 Eylül’de yapılacak Genel Kurula kooperatif delegesi tüm yapımcıların kusursuz katılmasını ve Konya Şeker’e, Torku markasına sahip çıkmalarını istedi. 
    
AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin 65. Seçimli Olağan Genel Kurulu amacıyla startı Çumra Karkın’da verdi. Karkın Düğün salonunda oluşturulan toplantıya bölge çiftçilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. Coşkulu bir kalabalığa seslenen Başkan Recep Konuk yoğun katılım amacıyla de Karkınlılara teşekkür etti. 
Aday olmak istemediğini, koltuklara yapışıp kalmanın doğru olmadığını, kendisi hayattayken Konya Şeker’in Recep Konuk olmadan da gittiğini görmek istediğini ifade eden Başkan Recep Konuk ama gördük ki buna yapımcı hazır değil, Konya hazır değil, ülkemizi yönetme sorumluluğu taşıyanlar da risklerden endişeli, şimdi tekrar aday olmaya karar verdik. Ama bu kararı beraber verdik” şeklinde konuştu. 

Çiftçi Bize İstedi Diye Devam Ediyoruz
Aklın ah çekmek amacıyla değil düşünüp önlem alabilmek amacıyla var olduğuna işaret eden Başkan Recep Konuk, “Ben düşünmekle kalmadım. Konuştum. Danıştım. Dinledim. Genellikle yapımcı kardeşlerim başta olmak üzere bu kurumla alakalı içten bir duruş sergileyen her bireyin haklı kaygılarını, endişelerini, isteklerini, ikazlarını bir kefeye, kendi kararımı ve bu karardaki içten niyeti yani yaşarken bu kurumun bensiz de yürüdüğünü görme arzumu bir kefeye koydum. Zaman sorununu hiç düşünmedim. Onun amacıyla kişisel konforumdan da kişisel kariyerimden de esasen fedakârlık etme konusu ile alakalı bir problemim hiç olmadı.
Terazinin bir yönünın başka tarafa ağır basmasını gerçekleştiren ise şu oldu;
İsmini verebilirim ama vermeyeyim, Seydişehir’den bir kardeşim telefon etti, tarla kiralamıştım önümüzdeki sene amacıyla patates ekecektim, parasının bir bölümünü da ödemiştim sen gidersen ektirmezler, patates elde kalır diye icardan vaz geçtim, mutlu musun Başkan diye sitem etti.
Yine adını verebilirim ama vermeyeceğim. Altınekin’den bir yapımcı kardeşim tarlada işler büyüyecek diye traktörünü büyütme kararı almış traktörünü değiştirmiş, borçlanmış, taksitlerinin birkaçını da ödemiş. Traktörüyle fabrikanın kapısına dayandı. Ben şimdi bunu ne yapacağım diye sordu.
Yine adını verebilirim ama vermeyeceğim. Çumra’dan beli iki büklüm 70’lerini işlemiş bir amcamız geldi. Sen gidersen hanemiz tekrar viran olur diye gözyaşı döktü.
Daha onlarca numune sayabilirim. Hayatını çiftçinin ekmeğini büyütmeye vakfetmiş biri olarak ben traktörünü büyüten kardeşimin de, daha çok üretmek amacıyla tarla kiralayan hemşehrimin de sorularına verecek yanıt bulamadım ter bastı o terler kefenin bir yönüne aktı. Konya Şeker’in kuruluşundan bugüne kadar tüm tarihine tanıklık etmiş yorgun gözlerden damlayan gözyaşları da o kefede birikti ve terazinin başka yönü yani bana müsaade dememe karşın müsaade yok diyenlerin yönü ağır bastı” dedi. 

KARKIN ANADOLU’DUR 
Karkın’ın her vakit doğrunun yanısıra yer aldığını ifade eden Başkan Recep Konuk, “Karkın Anadolu’dur, hatalı yerde yer almaz, doğrunun yanısıra yer alır, Türkiye’nin yanısıra yer alır, biz Karkınınımızı her vakit bu gözle görüyoruz, istikametimizi buna göre beliriyoruz. Buradan tüm yapımcı kardeşlerime sesleniyorum, 16 Eylülde Genel Kurula gelin, Kurumunuza sahip çıkın” şeklinde sözlerini sürdürdü. 
Konya Şeker’in büyümeye devam ettiğini ve edeceğini ifade eden Başkan Konuk, “Konya Şeker bugün 45 fabrikasıyla Türkiye’nin besin devidir. İSO bilgilerine göre 31. Sıradadır. Konselide edildiğinde 16. büyük endüstri kuruluşuyuz, Türkiye’nin en büyük 5 besin firmasından birisiyiz” dedi,
Konya Şeker’in yatırımlarını kimseden para toplamadan yaptığını ifade eden başkan Recep Konuk, “Şimdi söyleyeceklerim konusu ile alakalı aday olan arkadaşlarımı tenzih ederek söylediğimin altını kırmızı kalemle ve kalın kalın çizdiğimi belirtmek istiyorum. Aday olan arkadaşlarımın içtenyetinden eminim. Benim sözüm taşıdığımız davula dışardan tokmak vurmak isteyenleredir. Benim sözüm daha ben gitmeden kurumun tekeden süt sağarak yaptığı yatırımları işaret eden sat kurtulculara; kimlerin iştahını kabarttığınızın farkında mısınız? Kendinize gelin. Çiftçinin geleceği sat kurtul ile değil kur kurtar ile kurtulur. Küçülerek büyünmez. Yani Konya Şeker gibi bir lokomotifin gücünü azaltarak, kurumu küçülterek, tarımsal üretimi büyütemezsiniz.
Hani Anadolu’da bir söz vardır; sahipsiz evin kapısı anahtarsız açılırmış. Bu evi kimse sahipsiz sanmasın. Kapıyı anahtarsız açmaya da kimse istek etmesin. Biz daha ölmedik bu haneyi sahipsiz bırakacak değiliz” dedi. 

MAKAM MEVKİ BEKLENTİSİ İLE DE SİYASETE GİRMEDİM.
Siyasette ikbal beklediği yolundaki iftiralara da değinen Başkan Recep Konuk konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “bir tezvirat yaymışlar. Sözüm ona ben siyasette ikbal elde etmek amacıyla Konya Şeker’i bırakıyormuşum. Öncelik ile şunun bilinmesini istiyorum, ben politikaya girerken bunun sebeplerini anlattım. Makam mevki beklentisi ile de politikaya girmedim. Meclisin koridorlarına tarlanın toprağını bulaştırmak amacıyla politikaya girdiğimi, çiftçinin sesini Ankara’da bildirmek istediğim amacıyla aday olduğumu söyledim. Beni hepiniz tanıyorsunuz, çiftçi de tanıyor. Aptal biri sasenemam herhalde. Ben politikaya girerken hesabi değil hasbi davrandım. Hesap adamı olsam, seçildiğim gün Genel Kurul kararı alır, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Pankobirlik hırkalarımı üstümden çıkarırdım. Bu emanet hırkalarını üstümde taşırken, yani koltuğumun altında iki karpuz varken üçüncü karpuzun sığmayacağını düşünemeyecek kadar hayalperest değilim herhalde. Bu söylentiyi üfleyenlere soruyorum, bu tür bir kariyer planım olsa niye iki sene bekleyeyim? 2 sene evvelce bu görevlerden ayrılır, yeni görevlere hazırım derdim. Ama demedim. Ben esasen olmayan bireysel hesaplarını 18 sene evvelce hiç yapılmamak üzere kapatmış biriyim. Ben kişisel kariyer hesabı yerine Konya Şeker’in ticari ve sınai kariyerinin hesabını yapıyor, kendi yükselişimden çok kurumun yükselişinden keyif alıyorum. Kaldı ki bu söylentiyi üfüren arkadaşlar, Konya Şeker’i halen 1990’ların Konya Şeker’i sanıyor. Beyler Konya Şeker’in bugün geldiği nokta ve onun kaptan koltuğu pek çok makam koltuğundan daha kıymetli. Bir dipnot bilgi kapasitesi olarak söyleyeyim Konya Şeker’in konsolide cirosu 8 Milyar TL’nin üzerinde. 10.000’in üzerinde çalışanı var. Yaklaşık 50.000 çiftçiden tarımsal ürün alıyor. Yani bu kurumun imkân ve kabiliyetleri pek çok bakanlığın imkân ve kabiliyetleri ile boy ölçüşecek düzeye geldi. Yani şayet koltukların itibarını bir yana bırakıp mali yapılarının ağırlığını tartacak olursak Konya Şeker’deki koltuğun ağırlığı 2017 Bütçesine göre 11 Bakanlığın ağırlığından fazla. Bu kurumun 1 sene içersinde döndürdüğü mali büyüklük Tarım Bakanlığı’nın bütçesinin yarısından biraz az. Bu iddiayı üfürenlere söylemek istediğim şu Konya Şeker’in kaptan köşkünün ağırlığı ile alakalı bir bilginiz yok. Benim nöbeti devredeyim dediğim makam birçoklarının hayalini bile kuramadığı bir makam. Fakat siz de haklısınız. Türkiye’de alışmamışsınız koltuktan kendi talebi ile kalkana. O amaçla gerisinde illa bir çapanoğlu arıyorsunuz. Açıkladığım o kararın gerisinde ne bir hesap ne de bir çapanoğlu var. Hesapsız kitapsız dedim ki 18 sene nöbet bendeydi, birine devredeyim. Fakat gördüm ki, bazıları Konya Şeker’deki koltuğun ağırlığının farkında değil. Kaldı ki ben hep söylüyorum, benim amacıyla Konya Şeker’in kapısında çul olmak tacın üzerinde pul olmaktan daha kıymetlidir.”

Siyasi ilerlemelere de değinen Başkan Recep Konuk, yeni dönemle bundan sonra meclis aktif bir şekilde yasa yapacak, milletin dediği olacak, şu anda mecliste milletvekilleri yasa yapamıyor, yasaları bürokratlar hazırlıyor, komisyonlar etkili çalışamıyor, yalnızca denetleme yapabiliyorlar ya da yasalarla uyumuna bakıyorlar. Başkanlık sistemi ile bu geride kaldı, Türkiye büyüyecek, Anadolu büyüyecek, bunu hep beraber başaracağız” dedi. 

Son Güncelleme: 08.09.2017 12:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner214

banner198

banner212

banner213

İstanbul escort bayan